| Global Score | |
| 60.6 | 61.8 |
| Basic Information | |
| Apple | Asus |
| iPadOS 15.x | Android 4.2 |
| -- | 2013-06-03 |
| -- | 10.42 x 7.18 x 0.37 inches |
| 16.26 ounces | 20.46 ounces |
| -- | Blue, Pink and White |
| Aluminum | -- |
| -- | $ 179.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 10 inches |
| 2360 x 1640 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| -- | IPS LCD |
| 223 pixels per inch | 226 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.5 | 7.8 |
| Performance | |
| Apple M2 chipset | Intel Atom Z2560 chipset |
| processor | CloverTrail+ (Dual-Core 1600 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Yes GPU | PowerVR SGX544 (Dual-Core 200 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.55 |
| Storage | |
| 64 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 7.7 | 7.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 1.20 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| -- | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 7.92 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | LTE (4G), HSPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 2.4 | 5.8 |
| Battery Life | |
| -- | 6760mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| -- | 720 hours standby time 10.5 hours talk time |
| 1.36 | 8.08 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 3.0 |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
The Asus MeMO Pad FHD 10 has an overall score of 61.8, which is slightly better than the iPad Air 12.9 -inch (6th Gen)'s 60.6 score. The Asus MeMO Pad FHD 10 counts with Android 4.2 operating system, and iPad Air 12.9 -inch (6th Gen) comes with iPadOS 15.x operating system. The Asus MeMO Pad FHD 10 has a much better screen than Apple iPad Air 12.9 -inch (6th Gen), because although it has a much smaller display and a lot lower resolution of 1200 x 1920 pixels, it also counts with a little more pixels per display inch.
The Apple iPad Air 12.9 -inch (6th Gen) features slightly more storage to install games and applications than Asus MeMO Pad FHD 10, because although it has no slot for an external memory card, it also counts with 64 GB internal memory capacity. Asus MeMO Pad FHD 10 counts with a much better performance than iPad Air 12.9 -inch (6th Gen), because although it has 6 GB lesser RAM and less CPU cores , it also counts with an additional GPU.
Asus MeMO Pad FHD 10 counts with a really longer battery life than Apple iPad Air 12.9 -inch (6th Gen). IPad Air 12.9 -inch (6th Gen) shoots greater pictures and videos than Asus MeMO Pad FHD 10, because it has a much higher 12 mega pixels resolution camera.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.