| Global Score | |
| 60.6 | 61 |
| Basic Information | |
| Apple | Dell |
| iPadOS 15.x | Android 4.4 |
| -- | 0000-00-00 |
| -- | 8.50 x 4.90 x 0.24 inches |
| 16.26 ounces | 10.76 ounces |
| Aluminum | -- |
| -- | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 8.4 inches |
| 2360 x 1640 pixels | 1600 x 2560 pixels |
| -- | OLED |
| 223 pixels per inch | 359 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.5 | 8.5 |
| Performance | |
| Apple M2 chipset | Intel Atom Z3580 chipset |
| processor | 64-bit 64-bit (Quad-Core 2330 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Yes GPU | PowerVR G6430 (600 MHz) GPU |
| 6.3 | 10.08 |
| Storage | |
| 64 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 7.7 | 8.44 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 7.92 | 6.38 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 2.4 | 2.4 |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 1.36 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | -- |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
The Dell Venue 8 7840 is just a bit better than the iPad Air 12.9 -inch (6th Gen), having a score of 61 against 60.6. The Dell Venue 8 7840 counts with Android 4.4 OS, and iPad Air 12.9 -inch (6th Gen) has iPadOS 15.x OS. Dell Venue 8 7840 has a much better looking display than Apple iPad Air 12.9 -inch (6th Gen), because although it has a really smaller display, it also counts with a quite better resolution of 2560 x 1600 and a much higher pixel quantity per display inch.
Dell Venue 8 7840 has just a bit bigger storage for applications, games, photos and videos than iPad Air 12.9 -inch (6th Gen), because although it has only 16 GB internal memory capacity, it also counts with a SD memory slot that allows up to 512 GB. The Dell Venue 8 7840 counts with a way better processing power than iPad Air 12.9 -inch (6th Gen), because although it has less RAM memory and less cores , it also counts with a 64-bits processing unit and an additional graphics co-processor.
Dell Venue 8 7840 features a battery lifetime that is very similar to iPad Air 12.9 -inch (6th Gen)'s battery duration. IPad Air 12.9 -inch (6th Gen) shoots much clearer photographs and videos than Dell Venue 8 7840, because it has a back facing camera with a much higher 12 megapixels resolution.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.