| Global Score | |
| 60.6 | 60.4 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 15.x | Android 4.3 |
| -- | 8.29 x 5.03 x 0.31 inches |
| 16.26 ounces | 12.70 ounces |
| -- | White |
| Aluminum | Aluminium |
| -- | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 8 inches |
| 2360 x 1640 pixels | 800 x 1280 pixels |
| -- | IPS LCD |
| 223 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.5 | 7.4 |
| Performance | |
| Apple M2 chipset | Qualcomm Snapdragon 200 8212 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 302 (400 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.37 |
| Storage | |
| 64 GB internal memory | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 7.7 | 4.62 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 0.30 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| -- | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 7.92 | 6.6 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 2.4 | 4.6 |
| Battery Life | |
| -- | 4800mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 6.64 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The iPad Air 12.9 -inch (6th Gen) is just a bit better than Huawei MediaPad T1 8.0, with a 60.6 score against 60.4. IPad Air 12.9 -inch (6th Gen) comes with iPadOS 15.x OS, and Huawei MediaPad T1 8.0 has Android 4.3 OS. IPad Air 12.9 -inch (6th Gen) is a noticeably thinner but much heavier portable tablet than the Huawei MediaPad T1 8.0.
Huawei MediaPad T1 8.0 features a more vivid display than iPad Air 12.9 -inch (6th Gen), although it has a just a little lower pixel density, a way smaller screen and a way lower resolution of 1280 x 800. Apple iPad Air 12.9 -inch (6th Gen) has much more storage capacity to install applications and games or saving photos and videos than Huawei MediaPad T1 8.0, because although it has no external memory slot, it also counts with 64 GB internal storage capacity.
The Huawei MediaPad T1 8.0 counts with a lot better processing power than iPad Air 12.9 -inch (6th Gen), because although it has a lower amount of RAM and lesser cores , it also counts with an extra GPU. Huawei MediaPad T1 8.0 has a very superior battery performance than iPad Air 12.9 -inch (6th Gen).
The iPad Air 12.9 -inch (6th Gen) features a way better camera than Huawei MediaPad T1 8.0, because it has a back facing camera with a much better resolution.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.