| Global Score | |
| 60.6 | 63.3 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 15.x | Android 4.4 |
| -- | 0000-00-00 |
| -- | 9.72 x 6.73 x 0.35 inches |
| 16.26 ounces | 17.64 ounces |
| Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 535.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 10.1 inches |
| 2360 x 1640 pixels | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| -- | IPS LCD |
| 223 pixels per inch | 218 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.5 | 7.8 |
| Performance | |
| Apple M2 chipset | MediaTek MT8732 chipset |
| processor | 64-bit ARM Cortex-A53 (Quad-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Yes GPU | ARM Mali-T760 MP2 (Dual-Core 416 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.54 |
| Storage | |
| 64 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD (up to 32 GB) external memory slot |
| 7.7 | 5.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 7.92 | 6.49 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 2.4 | 6.4 |
| Battery Life | |
| -- | 7200mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.4 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
Lenovo TAB 2 A10-70 is a bit better than the Apple iPad Air 12.9 -inch (6th Gen), having a global score of 63.3 against 60.6. Lenovo TAB 2 A10-70 counts with Android 4.4 operating system, while Apple iPad Air 12.9 -inch (6th Gen) comes with iPadOS 15.x operating system. Lenovo TAB 2 A10-70 counts with a lot better hardware performance than Apple iPad Air 12.9 -inch (6th Gen), because although it has 7 GB lesser RAM memory and a lower number of cores , it also counts with a 64 bits processor and an extra graphics processing unit.
The Lenovo TAB 2 A10-70 features a lot better screen than iPad Air 12.9 -inch (6th Gen), although it has a really smaller display, a lot lower resolution of 1080 x 1920 pixels and a little lower pixel density. IPad Air 12.9 -inch (6th Gen) has a greater camera than Lenovo TAB 2 A10-70, because it has a way better 12 mega-pixels resolution back facing camera.
The iPad Air 12.9 -inch (6th Gen) features a much better storage for games and applications than Lenovo TAB 2 A10-70, because although it has no SD memory slot, it also counts with 64 GB internal storage capacity. Lenovo TAB 2 A10-70 has a much longer battery lifetime than iPad Air 12.9 -inch (6th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.