| Global Score | |
| 60.6 | 68.6 |
| Basic Information | |
| Apple | Nokia |
| iPadOS 15.x | Windows RT 8.1 |
| -- | 2013-10-22 |
| -- | 10.51 x 6.61 x 0.35 inches |
| 16.26 ounces | 21.69 ounces |
| -- | Black, Blue, Red and White |
| Aluminum | -- |
| -- | $ 159.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 10.1 inches |
| 2360 x 1640 pixels | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| -- | IPS LCD |
| 223 pixels per inch | 218 pixels per inch |
| -- | 665 cd/m2 brightness |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.5 | 8.4 |
| Performance | |
| Apple M2 chipset | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.18 |
| Storage | |
| 64 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 7.7 | 7.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 6.70 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | f/1.90 aperture |
| -- | 26.00mm focal length |
| -- | 0.29 inches (1/3.4") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 7.92 | 8.25 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 2.4 | 7 |
| Battery Life | |
| -- | 8000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 600 hours standby time |
| 1.36 | 8.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Gyroscope |
Lumia 2520 has a score of 68.6, which is much better than the Apple iPad Air 12.9 -inch (6th Gen)'s general score of 60.6. The Lumia 2520 has Windows RT 8.1 operating system, and Apple iPad Air 12.9 -inch (6th Gen) counts with iPadOS 15.x operating system. Lumia 2520 features a much better looking display than Apple iPad Air 12.9 -inch (6th Gen), although it has a little bit lower display density, a much smaller screen and a way worse resolution of 1080 x 1920 pixels.
The iPad Air 12.9 -inch (6th Gen) has a little bit more memory to store more apps and games than Lumia 2520, because although it has no slot for external memory cards, it also counts with 64 GB internal memory. The Nokia Lumia 2520 has a way better performance than Apple iPad Air 12.9 -inch (6th Gen), because although it has a smaller amount of RAM memory and 4 lesser CPU cores (although they are faster), it also counts with a GPU.
The Nokia Lumia 2520 features a little bit better camera than iPad Air 12.9 -inch (6th Gen), although it has a back-facing camera with a lot lower 6.7 mega-pixels resolution and a tinier camera aperture. The Lumia 2520 features a way better battery performance than Apple iPad Air 12.9 -inch (6th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.