| Global Score | |
| 60.6 | 66.7 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 15.x | Windows RT |
| -- | 2012-08-29 |
| -- | 10.46 x 6.62 x 0.35 inches |
| 16.26 ounces | 20.11 ounces |
| Aluminum | -- |
| -- | $ 650.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 10.1 inches |
| 2360 x 1640 pixels | 1366 x 768 pixels |
| -- | LCD |
| 223 pixels per inch | 155 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.5 | 6.6 |
| Performance | |
| Apple M2 chipset | Qualcomm Snapdragon S4 Plus APQ8060A chipset |
| processor | Krait (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB (500 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 225 (400 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.46 |
| Storage | |
| 64 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 7.7 | 9.46 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 1.90 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| -- | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 7.92 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 2.4 | 2.4 |
| Battery Life | |
| -- | 8200mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 9.12 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Samsung Ativ Tab is much better than the iPad Air 12.9 -inch (6th Gen), getting a 66.7 score against 60.6. The Samsung Ativ Tab comes with Windows RT operating system, while iPad Air 12.9 -inch (6th Gen) comes with iPadOS 15.x operating system. Samsung Ativ Tab counts with a much more powerful processing unit than iPad Air 12.9 -inch (6th Gen), because although it has less processing cores (although they are faster) and less RAM memory, it also counts with a GPU.
The Samsung Ativ Tab counts with a little sharper display than iPad Air 12.9 -inch (6th Gen), although it has a much smaller display, a much lower resolution of 768 x 1366 pixels and a way worse pixel quantity per inch of screen. Samsung Ativ Tab counts with a much bigger storage capacity for games and applications than Apple iPad Air 12.9 -inch (6th Gen), and although they both have the same internal storage capacity, the Samsung Ativ Tab also has a slot for external memory cards that admits up to 64 GB.
IPad Air 12.9 -inch (6th Gen) counts with a way better camera than Samsung Ativ Tab, because it has a way more MP camera. Samsung Ativ Tab has a way better battery performance than iPad Air 12.9 -inch (6th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.