| Global Score | |
| 60.6 | 78.2 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 15.x | Android 4.4 |
| -- | 2014-01-06 |
| -- | 11.64 x 8.03 x 0.31 inches |
| 16.26 ounces | 26.56 ounces |
| Aluminum | -- |
| -- | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 12.2 inches |
| 2360 x 1640 pixels | 2560 x 1600 pixels |
| -- | Super Clear LCD |
| 223 pixels per inch | 247 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.5 | 8.1 |
| Performance | |
| Apple M2 chipset | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 64 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 64 GB) external memory slot |
| 7.7 | 9.46 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 7.92 | 7.37 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 2.4 | 6.9 |
| Battery Life | |
| -- | 9500mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 9.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Galaxy NotePRO 12.2 has a global score of 78.2, which is much better than Apple iPad Air 12.9 -inch (6th Gen)'s 60.6 overall score. Galaxy NotePRO 12.2 comes with Android 4.4 OS, while Apple iPad Air 12.9 -inch (6th Gen) comes with iPadOS 15.x OS. Galaxy NotePRO 12.2 has a much more powerful CPU than iPad Air 12.9 -inch (6th Gen), because although it has lesser RAM and an inferior number of cores , it also counts with an additional graphics processor.
The Galaxy NotePRO 12.2 has a much better looking display than iPad Air 12.9 -inch (6th Gen), because although it has a quite smaller screen, it also counts with a little higher count of pixels in each inch in the display and a little higher 1600 x 2560 resolution. Galaxy NotePRO 12.2 has a very superior storage to store more apps and games than iPad Air 12.9 -inch (6th Gen), and although they both have exactly the same internal storage capacity, the Galaxy NotePRO 12.2 also has an external memory card slot that admits up to 64 GB.
The Apple iPad Air 12.9 -inch (6th Gen) has a slightly better camera than Galaxy NotePRO 12.2, because it has a back facing camera with lot more mega-pixels. The Galaxy NotePRO 12.2 counts with a way better battery life than Apple iPad Air 12.9 -inch (6th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.