| Global Score | |
| 60.6 | 66.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 15.x | Android 4.4.2, 4.2.2 |
| -- | 2013-04-29 |
| -- | 7.40 x 4.37 x 0.39 inches |
| 16.26 ounces | 10.72 ounces |
| Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 220.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 7 inches |
| 2360 x 1640 pixels | 1024 x 600 pixels |
| -- | TFT |
| 223 pixels per inch | 170 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.5 | 7.2 |
| Performance | |
| Apple M2 chipset | Qualcomm Snapdragon 400 MSM8930AB chipset |
| processor | Krait 300 (Dual-Core 1700 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1,5 GB (533 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 305 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.64 |
| Storage | |
| 64 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 7.7 | 6.16 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 3.00 MP + 1.30 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 7.92 | 5.61 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| -- | SIM |
| 2.4 | 7.1 |
| Battery Life | |
| -- | 4000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| -- | 408 hours standby time |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 3.0 |
| GPS | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy Tab 3 7.0 has a general score of 66.5, which is a little bit better than the iPad Air 12.9 -inch (6th Gen)'s 60.6 score. The Galaxy Tab 3 7.0 counts with Android 4.4.2 OS, while iPad Air 12.9 -inch (6th Gen) works with iPadOS 15.x OS. The Galaxy Tab 3 7.0 features a way better processing power than Apple iPad Air 12.9 -inch (6th Gen), because although it has a lower number of cores and less RAM, it also counts with an additional graphics co-processor.
The Galaxy Tab 3 7.0 features a more vivid screen than iPad Air 12.9 -inch (6th Gen), although it has a just a little less pixels per inch of display, a much lower resolution of 600 x 1024px and a way smaller screen. IPad Air 12.9 -inch (6th Gen) features a much bigger storage capacity to install applications and games than Samsung Galaxy Tab 3 7.0, because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with 48 GB more internal storage capacity.
IPad Air 12.9 -inch (6th Gen) shoots way better videos and photos than Samsung Galaxy Tab 3 7.0, because it has a way more mega-pixels camera. The Galaxy Tab 3 7.0 features a really longer battery lifetime than Apple iPad Air 12.9 -inch (6th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.