| Global Score | |
| 60.6 | 68.7 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 15.x | Android 4.2.2 |
| -- | 2013-06-03 |
| -- | 8.26 x 4.87 x 0.29 inches |
| 16.26 ounces | 11.25 ounces |
| Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 229.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 8 inches |
| 2360 x 1640 pixels | 1280 x 800 pixels |
| -- | Super Clear LCD |
| 223 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.5 | 6.9 |
| Performance | |
| Apple M2 chipset | Samsung Exynos 4 Dual chipset |
| processor | ARM Cortex-A9 (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1,5 GB RAM |
| Yes GPU | ARM Mali-400 MP4 (Quad-Core 266 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.82 |
| Storage | |
| 64 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 7.7 | 7.56 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 1.30 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| -- | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 7.92 | 6.82 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 2.4 | 6.4 |
| Battery Life | |
| -- | 4450mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 42 hours talk time |
| 1.36 | 6.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Samsung Galaxy Tab 3 8-inch is better than iPad Air 12.9 -inch (6th Gen), getting a 68.7 score against 60.6. The Samsung Galaxy Tab 3 8-inch comes with Android 4.2.2 OS, and iPad Air 12.9 -inch (6th Gen) works with iPadOS 15.x OS. The Samsung Galaxy Tab 3 8-inch features a little bit better screen than iPad Air 12.9 -inch (6th Gen), although it has a way worse 800 x 1280 resolution, a lot smaller display and a quite worse pixel density.
The Apple iPad Air 12.9 -inch (6th Gen) features just a bit more memory capacity to install applications and games or saving photos and videos than Samsung Galaxy Tab 3 8-inch, because although it has no SD card slot, it also counts with 32 GB more internal memory capacity. The Galaxy Tab 3 8-inch features a much greater performance than iPad Air 12.9 -inch (6th Gen), because although it has a lower number of cores (although faster) and a smaller amount of RAM memory, it also counts with a GPU.
The Galaxy Tab 3 8-inch counts with a really longer battery life than Apple iPad Air 12.9 -inch (6th Gen). IPad Air 12.9 -inch (6th Gen) takes much better photographs and videos than Galaxy Tab 3 8-inch, because it has a camera with lot more mega-pixels.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.