| Global Score | |
| 60.6 | 67.8 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 15.x | Android 4.4.2 |
| -- | 2014-04-01 |
| -- | 9.58 x 6.94 x 0.31 inches |
| 16.26 ounces | 17.18 ounces |
| Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 130.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 10.1 inches |
| 2360 x 1640 pixels | 1280 x 800 pixels |
| -- | TFT |
| 223 pixels per inch | 149 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.5 | 7 |
| Performance | |
| Apple M2 chipset | Qualcomm Snapdragon chipset |
| processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1,5 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 305 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.37 |
| Storage | |
| 64 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 7.7 | 6.16 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 3.00 MP + 1.30 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| -- | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 7.92 | 6.38 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 2.4 | 7 |
| Battery Life | |
| -- | 6800mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 8.16 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
Galaxy Tab 4 10.1 has a global score of 67.8, which is better than iPad Air 12.9 -inch (6th Gen)'s general score of 60.6. The Galaxy Tab 4 10.1 works with Android 4.4.2 operating system, while iPad Air 12.9 -inch (6th Gen) has iPadOS 15.x operating system. The Galaxy Tab 4 10.1 features a much more powerful processing unit than iPad Air 12.9 -inch (6th Gen), because although it has less RAM and a lower number of cores , it also counts with an extra graphics processor.
Galaxy Tab 4 10.1 features a bit sharper screen than Apple iPad Air 12.9 -inch (6th Gen), although it has a lot smaller display, a way lower 800 x 1280 resolution and a way worse pixel quantity per inch of screen. The Apple iPad Air 12.9 -inch (6th Gen) captures much better photos and videos than Galaxy Tab 4 10.1, because it has a much more megapixels back camera.
IPad Air 12.9 -inch (6th Gen) has a much better storage capacity to install applications and games than Galaxy Tab 4 10.1, because although it has no external SD slot, it also counts with 64 GB internal storage capacity. The Galaxy Tab 4 10.1 counts with a way better battery performance than Apple iPad Air 12.9 -inch (6th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.