| Global Score | |
| 60.6 | 74.6 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 15.x | Android 4.4 |
| -- | 2014-01-06 |
| -- | 9.57 x 6.75 x 0.29 inches |
| 16.26 ounces | 16.54 ounces |
| -- | White |
| Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 539.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 10.1 inches |
| 2360 x 1640 pixels | 2560 x 1600 pixels |
| -- | Super Clear LCD |
| 223 pixels per inch | 299 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.5 | 8.4 |
| Performance | |
| Apple M2 chipset | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 64 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 7.7 | 7.56 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| -- | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 7.92 | 6.49 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 2.4 | 7 |
| Battery Life | |
| -- | 8220mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 9.12 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Galaxy Tab Pro 10.1 is a lot better than the iPad Air 12.9 -inch (6th Gen), getting a general score of 74.6 against 60.6. The Galaxy Tab Pro 10.1 has Android 4.4 OS, while iPad Air 12.9 -inch (6th Gen) comes with iPadOS 15.x OS. The Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 features a way better looking screen than iPad Air 12.9 -inch (6th Gen), because although it has a way smaller screen, it also counts with a quite better 1600 x 2560 pixels resolution and a better display pixel density.
IPad Air 12.9 -inch (6th Gen) has a bit more memory capacity for games and applications than Samsung Galaxy Tab Pro 10.1, because although it has no external SD slot, it also counts with 64 GB internal storage. Galaxy Tab Pro 10.1 has a much better processing power than Apple iPad Air 12.9 -inch (6th Gen), because although it has lesser RAM and 4 lesser cpu cores (although faster), it also counts with an additional GPU.
IPad Air 12.9 -inch (6th Gen) takes much better pictures and videos than Galaxy Tab Pro 10.1, because it has a back-facing camera with a way higher 12 mega-pixels resolution. Galaxy Tab Pro 10.1 counts with a much longer battery duration than Apple iPad Air 12.9 -inch (6th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.