| Global Score | |
| 60.6 | 78.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 15.x | Android 4.4 |
| -- | 2014-01-06 |
| -- | 11.64 x 8.03 x 0.31 inches |
| 16.26 ounces | 26.10 ounces |
| Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 12.2 inches |
| 2360 x 1640 pixels | 2560 x 1600 pixels |
| -- | Super Clear LCD |
| 223 pixels per inch | 247 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.5 | 8.1 |
| Performance | |
| Apple M2 chipset | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 64 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 64 GB) external memory slot |
| 7.7 | 9.46 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| -- | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) video resolution |
| 7.92 | 7.7 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 2.4 | 6.9 |
| Battery Life | |
| -- | 9500mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 9.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Galaxy Tab Pro 12.2 has a general score of 78.5, which is much better than Apple iPad Air 12.9 -inch (6th Gen)'s 60.6 global score. Galaxy Tab Pro 12.2 works with Android 4.4 operating system, while Apple iPad Air 12.9 -inch (6th Gen) comes with iPadOS 15.x operating system. The Galaxy Tab Pro 12.2 counts with a much greater performance than iPad Air 12.9 -inch (6th Gen), because although it has an inferior number of cores (but faster) and 5 GB lesser RAM memory, it also counts with an extra graphics processor.
Galaxy Tab Pro 12.2 features a way better looking screen than iPad Air 12.9 -inch (6th Gen), because although it has a little smaller display, it also counts with a quite higher pixels density and a bit higher 1600 x 2560px resolution. IPad Air 12.9 -inch (6th Gen) takes clearer photos and videos than Samsung Galaxy Tab Pro 12.2, because it has a camera with much more mega-pixels.
The Samsung Galaxy Tab Pro 12.2 has a much greater storage capacity for applications, games, photos and videos than iPad Air 12.9 -inch (6th Gen), and although they both have exactly the same 64 GB internal memory, the Samsung Galaxy Tab Pro 12.2 also has an external memory card slot that holds up to 64 GB.
Galaxy Tab Pro 12.2 has a superior battery duration than Apple iPad Air 12.9 -inch (6th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.