| Global Score | |
| 60.6 | 58.9 |
| Basic Information | |
| Apple | Sony |
| iPadOS 15.x | Android 4.1.1, 4.0.3 |
| -- | 2012-08-29 |
| -- | 9.44 x 6.87 x 0.47 inches |
| 16.26 ounces | 20.64 ounces |
| Aluminum | -- |
| -- | $ 275.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 9.4 inches |
| 2360 x 1640 pixels | 1280 x 800 pixels |
| -- | TFT |
| 223 pixels per inch | 161 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.5 | 6.7 |
| Performance | |
| Apple M2 chipset | NVIDIA Tegra 3 T30L chipset |
| processor | ARM Cortex-A9 (Quad-Core 1300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1 GB (1333 MHz) RAM |
| Yes GPU | ULP GeForce (416 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.46 |
| Storage | |
| 64 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | SD, SDHC, SDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 7.7 | 10.02 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| 7.92 | 5.94 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 2.4 | 2.4 |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 1.36 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 3.0 |
| GPS | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Apple iPad Air 12.9 -inch (6th Gen) is slightly better than Sony Xperia Tablet S, getting a 60.6 score against 58.9. The Apple iPad Air 12.9 -inch (6th Gen) is a extremely lighter and much thinner tablet than the Sony Xperia Tablet S. Apple iPad Air 12.9 -inch (6th Gen) has iPadOS 15.x OS, while Sony Xperia Tablet S works with Android 4.1.1 OS.
The Xperia Tablet S features a bit better looking screen than iPad Air 12.9 -inch (6th Gen), although it has a way worse 800 x 1280 pixels resolution, a lot smaller display and a much lower pixels number per screen inch. Sony Xperia Tablet S counts with a really superior hardware performance than Apple iPad Air 12.9 -inch (6th Gen), because although it has a lower amount of RAM memory and an inferior number of cores , it also counts with an additional graphics processing unit.
The Apple iPad Air 12.9 -inch (6th Gen) shoots way better photographs and videos than Xperia Tablet S, because it has a camera in the back with lot more mega-pixels. Xperia Tablet S features a much bigger memory capacity to store more games and applications than iPad Air 12.9 -inch (6th Gen), and although they both have exactly the same internal memory capacity, the Xperia Tablet S also has a slot for an SD memory card that admits up to 128 GB.
Xperia Tablet S features a battery lifetime that is very similar to iPad Air 12.9 -inch (6th Gen)'s battery lifetime.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.