| Global Score | |
| 60.6 | 68.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Sony |
| iPadOS 15.x | Android 4.4.4, 4.1.2 |
| -- | 2013-01-20 |
| -- | 10.47 x 6.77 x 0.27 inches |
| 16.26 ounces | 17.46 ounces |
| -- | Black and White |
| Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 799.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 10.1 inches |
| 2360 x 1640 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| -- | TFT |
| 223 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.5 | 7.8 |
| Performance | |
| Apple M2 chipset | Qualcomm Snapdragon S4 Pro APQ8064 chipset |
| processor | Krait (Quad-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB (533 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 320 (400 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.64 |
| Storage | |
| 64 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 7.7 | 7.56 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.10 MP + 2.20 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| -- | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 7.92 | 6.6 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 2.4 | 7 |
| Battery Life | |
| -- | 6000mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 1230 hours standby time |
| 1.36 | 7.52 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Sony Xperia Tablet Z is better than the iPad Air 12.9 -inch (6th Gen), getting a general score of 68.5 against 60.6. Sony Xperia Tablet Z works with Android 4.4.4 OS, while iPad Air 12.9 -inch (6th Gen) counts with iPadOS 15.x OS. The Xperia Tablet Z has a very superior CPU than iPad Air 12.9 -inch (6th Gen), because although it has a lower number of cores and less RAM, it also counts with a graphics co-processor.
Xperia Tablet Z has an incredibly better display than Apple iPad Air 12.9 -inch (6th Gen), because although it has a really smaller display and a lot worse resolution of 1200 x 1920, it also counts with a little higher display pixels density. IPad Air 12.9 -inch (6th Gen) has a bit more memory capacity to install applications and games than Xperia Tablet Z, because although it has no SD extension slot, it also counts with 64 GB internal memory.
The iPad Air 12.9 -inch (6th Gen) has a lot better camera than Xperia Tablet Z, because it has a camera with a much better 12 megapixels resolution. The Sony Xperia Tablet Z has a superior battery lifetime than Apple iPad Air 12.9 -inch (6th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.