| Global Score | |
| 60.6 | 71.3 |
| Basic Information | |
| Apple | Sony |
| iPadOS 15.x | Android 4.4 |
| -- | 2014-09-03 |
| -- | 8.40 x 4.87 x 0.25 inches |
| 16.26 ounces | 9.52 ounces |
| -- | Black and White |
| Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 8 inches |
| 2360 x 1640 pixels | 1200 x 1920 pixels |
| -- | IPS LCD |
| 223 pixels per inch | 283 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.5 | 8.3 |
| Performance | |
| Apple M2 chipset | Qualcomm Snapdragon 801 chipset |
| processor | Quad-Core 2500 MHz processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.36 |
| Storage | |
| 64 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 7.7 | 6.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.10 MP + 2.20 MP |
| f/1.80 aperture | f/2.40 aperture |
| -- | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 7.92 | 7.48 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Nano SIM |
| 2.4 | 7 |
| Battery Life | |
| -- | 4500mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| -- | 1100 hours standby time 19 hours talk time |
| 1.36 | 6.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Xperia Z3 Tablet Compact is better than the Apple iPad Air 12.9 -inch (6th Gen), getting a 71.3 score against 60.6. The Xperia Z3 Tablet Compact works with Android 4.4 OS, while Apple iPad Air 12.9 -inch (6th Gen) comes with iPadOS 15.x OS. The Xperia Z3 Tablet Compact counts with a much faster processing unit than iPad Air 12.9 -inch (6th Gen), because although it has a lower number of cores and a lower amount of RAM, it also counts with an additional GPU.
Sony Xperia Z3 Tablet Compact counts with a much better display than iPad Air 12.9 -inch (6th Gen), because although it has a lot worse 1920 x 1200 resolution and a really smaller display, it also counts with more pixels per display inch. IPad Air 12.9 -inch (6th Gen) has a little bit better camera than Xperia Z3 Tablet Compact, because it has a back camera with a much better resolution and a much bigger camera aperture to take better images and video in poorly lited environments.
Apple iPad Air 12.9 -inch (6th Gen) counts with a quite bigger memory capacity to store more games and applications than Xperia Z3 Tablet Compact, because although it has no SD memory card expansion slot, it also counts with 64 GB internal storage. The Sony Xperia Z3 Tablet Compact has a much longer battery duration than iPad Air 12.9 -inch (6th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.