| Global Score | |
| 60.6 | 74.7 |
| Basic Information | |
| Apple | Sony |
| iPadOS 15.x | Android 5.0 |
| -- | 10.00 x 6.57 x 0.24 inches |
| 16.26 ounces | 13.86 ounces |
| -- | Black and White |
| Aluminum | Stainless Steel |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 1570.00 |
| Display / Screen | |
| 12.9 inches | 10.1 inches |
| 2360 x 1640 pixels | 2560 x 1600 pixels |
| -- | LCD |
| 223 pixels per inch | 299 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.5 | 8.6 |
| Performance | |
| Apple M2 chipset | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 chipset |
| processor | 64-bit ARM Cortex-A57 (Quad-Core 2000 MHz + Quad-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 430 (600 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.99 |
| Storage | |
| 64 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 7.7 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.10 MP + 5.00 MP |
| f/1.80 aperture | -- |
| -- | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 7.92 | 6.6 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| 2.4 | 6.6 |
| Battery Life | |
| -- | 6000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 7.52 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
| -- | FM Radio |
The Sony Xperia Z4 Tablet has an overall score of 74.7, which is a lot better than the Apple iPad Air 12.9 -inch (6th Gen)'s 60.6 general score. Sony Xperia Z4 Tablet counts with Android 5.0 OS, and Apple iPad Air 12.9 -inch (6th Gen) has iPadOS 15.x OS. Xperia Z4 Tablet counts with a lot better looking display than iPad Air 12.9 -inch (6th Gen), because although it has a lot smaller screen, it also counts with a greater screen density and a slightly better resolution of 1600 x 2560.
The Xperia Z4 Tablet features a much more powerful processing unit than iPad Air 12.9 -inch (6th Gen), because although it has a lower amount of RAM memory, and they both have 8 cores, the Xperia Z4 Tablet also counts with a graphics co-processor and a 64 bits processor. Xperia Z4 Tablet counts with a little bit more storage to store more apps and games than iPad Air 12.9 -inch (6th Gen), because although it has 0 less internal memory, it also counts with a slot for an external memory card that admits up to 128 GB.
The iPad Air 12.9 -inch (6th Gen) features a much better camera than Xperia Z4 Tablet, because it has a way better 12 megapixels resolution back-facing camera. Sony Xperia Z4 Tablet features a superior battery duration than Apple iPad Air 12.9 -inch (6th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.