| Global Score | |
| 63.3 | 57.7 |
| Basic Information | |
| Apple | Acer |
| iPadOS 18.x | Android 5.1 Lollipop |
| -- | 2015-11-06 |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | 8.58 x 5.00 x 0.34 inches |
| 10.48 ounces | 12.35 ounces |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 499.00 | $ 299.00 |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 8 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| IPS LCD | IPS LCD |
| 327 pixels per inch | 283 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 8 | 7.2 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | Intel Atom x7 Z8700 chipset |
| processor | 64-bit, 14 nm (Quad-Core 1600 MHz) processor |
| -- | 2 GB RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | Intel HD GPU |
| 5.85 | 8.46 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| Dual SIM | -- |
| 10 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4420mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 6.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Compass |
The Apple iPad mini (A17 Pro) has a score of 63.3, which is a bit better than the Acer Predator 8's 57.7 global score. Apple iPad mini (A17 Pro) works with iPadOS 18.x operating system, while Acer Predator 8 counts with Android 5.1 Lollipop operating system. Apple iPad mini (A17 Pro)'s design is extremely thinner and somewhat lighter than the Acer Predator 8.
The Apple iPad mini (A17 Pro) has a more vivid screen than Acer Predator 8, because it has a quite larger screen, a little greater pixel amount per display inch and a better 1488 x 2266 resolution. The Apple iPad mini (A17 Pro) features a very superior memory for games and applications than Acer Predator 8, because although it has no external SD slot, it also counts with more internal storage.
The Acer Predator 8 counts with a very superior performance than Apple iPad mini (A17 Pro), although it has 2 lesser cpu cores. The Acer Predator 8 counts with a very superior battery duration than Apple iPad mini (A17 Pro). The Apple iPad mini (A17 Pro) features a way better camera than Acer Predator 8, because it has a camera in the back with a way higher resolution.
Apple iPad mini (A17 Pro) is way more expensive than Acer Predator 8, but you can get a better tablet for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.