| Global Score | |
| 63.3 | 58.6 |
| Basic Information | |
| Apple | Alcatel |
| iPadOS 18.x | Android 8.1 Oreo |
| -- | 2018-10-12 |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | 8.24 x 4.92 x 0.33 inches |
| 10.48 ounces | 10.37 ounces |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | Black |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 499.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 8 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 1280 x 800 pixels |
| IPS LCD | IPS LCD |
| 327 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 8 | 6.5 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | MediaTek MT8765A chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit (Quad-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 2 GB RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | Yes GPU |
| 5.85 | 8.37 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 5.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.82 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) and HSUPA |
| Dual SIM | Micro SIM |
| 10 | 5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4080mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.2 |
| GPS | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
| -- | FM Radio |
Apple iPad mini (A17 Pro) is a little bit better than Alcatel 3T 8, having a 63.3 score against 58.6. Apple iPad mini (A17 Pro) comes with iPadOS 18.x OS, while Alcatel 3T 8 works with Android 8.1 Oreo OS. Apple iPad mini (A17 Pro) is a a little heavier but much thinner tablet than Alcatel 3T 8. Alcatel 3T 8 features a much faster processing unit than iPad mini (A17 Pro), although it has 2 lesser cores.
The iPad mini (A17 Pro) features an incredibly better looking screen than Alcatel 3T 8, because it has a bit bigger display, a way higher display density and a much higher resolution of 1488 x 2266. The Apple iPad mini (A17 Pro) counts with a way bigger memory to install applications and games or saving photos and videos than Alcatel 3T 8, because although it has no slot for an SD memory card, it also counts with 128 GB internal memory capacity.
Alcatel 3T 8 has a much longer battery lifetime than Apple iPad mini (A17 Pro). The iPad mini (A17 Pro) has a much better camera than Alcatel 3T 8, because it has a lot better 3840x2160 (4K) video quality and a camera in the back with a way higher resolution.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.