| Global Score | |
| 63.3 | 59.4 |
| Basic Information | |
| Apple | Alcatel |
| iPadOS 18.x | Android 9.0 Pie |
| -- | 2019-10-20 |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | 8.25 x 4.92 x 0.34 inches |
| 10.48 ounces | 10.37 ounces |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | Metalic Black |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 499.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 8 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 1280 x 800 pixels |
| IPS LCD | -- |
| 327 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 8 | 6.5 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | MediaTek MT8165A chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Quad-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 2 GB RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | Mali-760 MP2 GPU |
| 5.85 | 8.37 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 5.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.82 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) |
| Dual SIM | Micro SIM |
| 10 | 4.8 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4080mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.2 |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
| -- | FM Radio |
The Apple iPad mini (A17 Pro) is a bit better than the Alcatel JOY TAB, with a 63.3 score against 59.4. The Apple iPad mini (A17 Pro) design is a bit heavier but extremely thinner than the Alcatel JOY TAB. The Apple iPad mini (A17 Pro) has iPadOS 18.x operating system, while Alcatel JOY TAB comes with Android 9.0 Pie operating system.
The Alcatel JOY TAB counts with a much powerful processor than iPad mini (A17 Pro), although it has less processing cores. The Apple iPad mini (A17 Pro) counts with a way better screen than Alcatel JOY TAB, because it has a little larger screen, a lot more pixels per inch in the screen and a way better 1488 x 2266 resolution.
Apple iPad mini (A17 Pro) takes much better photographs and videos than Alcatel JOY TAB, because it has a much better video definition and a lot better resolution back-facing camera. IPad mini (A17 Pro) features a much better memory capacity for applications and games than Alcatel JOY TAB, because although it has no slot for an SD memory card, it also counts with 96 GB more internal memory capacity.
Alcatel JOY TAB features a way better battery duration than iPad mini (A17 Pro).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.