| Global Score | |
| 63.3 | 62.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Alcatel |
| iPadOS 18.x | Android 10 |
| -- | 2020-11-20 |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | 8.24 x 4.93 x 0.34 inches |
| 10.48 ounces | 10.93 ounces |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | Metallic Black |
| Aluminum and Aluminum | Plastic and Plastic |
| $ 499.00 | $ 120.00 |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 8 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 1280 x 800 pixels |
| IPS LCD | IPS LCD |
| 327 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 8 | 6.6 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | MediaTek MT8766B chipset |
| processor | Cortex-A53, 64-bit (Quad-Core 2000 MHz) processor |
| -- | 3 GB RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | IMG PowerVR GE8300 GPU |
| 5.85 | 8.82 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD (up to 256 GB) external memory slot |
| 10.1 | 8.88 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 5.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 7.04 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
| Dual SIM | Nano SIM |
| 10 | 5.5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4080mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
| -- | FM Radio |
IPad mini (A17 Pro) is a little bit better than the Alcatel JOY TAB 2, having a 63.3 score against 62.5. The iPad mini (A17 Pro) is a just a bit lighter and extremely thinner tablet device than Alcatel JOY TAB 2. The iPad mini (A17 Pro) comes with iPadOS 18.x OS, while Alcatel JOY TAB 2 counts with Android 10 OS.
Apple iPad mini (A17 Pro) counts with a way better screen than Alcatel JOY TAB 2, because it has a little larger screen, a much higher 1488 x 2266 resolution and a much better pixels density. The Alcatel JOY TAB 2 counts with a much greater hardware performance than iPad mini (A17 Pro), although it has an inferior number of cores.
IPad mini (A17 Pro) has a greater storage capacity to store more apps and games than Alcatel JOY TAB 2, because although it has no SD memory card expansion slot, it also counts with 96 GB more internal memory. Alcatel JOY TAB 2 has a very superior battery lifetime than iPad mini (A17 Pro). IPad mini (A17 Pro) features a way better camera than Alcatel JOY TAB 2, because it has a back facing camera with way more mega-pixels and a lot higher 3840x2160 (4K) video definition.
Although Apple iPad mini (A17 Pro) is a better device, it costs a lot more than Alcatel JOY TAB 2, and it doesn't have such a good price and quality relation as Alcatel JOY TAB 2. So if you need that extra specs and features, you can buy the Apple iPad mini (A17 Pro), otherwise you can save some money and buy the Alcatel JOY TAB 2, letting go a couple specifications.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.