| Global Score | |
| 63.3 | 59 |
| Basic Information | |
| Apple | Alcatel |
| iPadOS 18.x | Windows 10 |
| -- | 2016-06-01 |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | 10.21 x 6.15 x 0.33 inches |
| 10.48 ounces | 29.98 ounces |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 499.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 10.1 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 800 x 1280 pixels |
| IPS LCD | IPS LCD |
| 327 pixels per inch | 149 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 8 | 6.2 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | Intel Atom x5 Z8350 chipset |
| processor | 64-bit, 14 nm (Quad-Core 1920 MHz) processor |
| -- | 2 GB RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | Intel HD 400 GPU |
| 5.85 | 8.73 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 7.56 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) |
| Dual SIM | -- |
| 10 | 4.8 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5830mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 7.44 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
IPad mini (A17 Pro) is just a bit better than the Alcatel PLUS 10, having a 63.3 score against 59. IPad mini (A17 Pro) has iPadOS 18.x OS, while Alcatel PLUS 10 has Windows 10 OS. IPad mini (A17 Pro) is a thinner and way lighter tablet than Alcatel PLUS 10. Alcatel PLUS 10 features a much more powerful CPU than Apple iPad mini (A17 Pro), although it has an inferior number of cores.
The iPad mini (A17 Pro) features an incredibly better looking screen than Alcatel PLUS 10, because although it has a quite smaller display, it also counts with a much better amount of pixels per inch of display and a much higher resolution of 1488 x 2266. The Apple iPad mini (A17 Pro) counts with a much bigger memory capacity to store more apps and games than Alcatel PLUS 10, because although it has no SD memory card expansion slot, it also counts with more internal memory capacity.
IPad mini (A17 Pro) has a greater camera than Alcatel PLUS 10, because it has a camera in the back with a lot better resolution. Alcatel PLUS 10 counts with a much longer battery performance than Apple iPad mini (A17 Pro).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.