| Global Score | |
| 63.3 | 58.9 |
| Basic Information | |
| Apple | Alcatel |
| iPadOS 18.x | Windows 10 |
| -- | 2017-02-27 |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | 11.18 x 6.89 x 0.31 inches |
| 10.48 ounces | 21.13 ounces |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 499.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 11.6 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| IPS LCD | IPS LCD |
| 327 pixels per inch | 190 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 8 | 6.6 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | Intel Celeron N3350 chipset |
| processor | Dual-Core 2400 MHz processor |
| -- | 4 GB RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | Intel HD 500 GPU |
| 5.85 | 8.82 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 10.02 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 0.66 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
| Dual SIM | -- |
| 10 | 5.5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6900mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.24 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.2 |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
The iPad mini (A17 Pro) has an overall score of 63.3, which is a bit better than the Alcatel PLUS 12's score of 58.9. The iPad mini (A17 Pro) design is noticeably lighter and somewhat thinner than Alcatel PLUS 12. The iPad mini (A17 Pro) comes with iPadOS 18.x OS, and Alcatel PLUS 12 counts with Windows 10 OS.
Alcatel PLUS 12 has a much greater hardware performance than iPad mini (A17 Pro), although it has an inferior number of cores. IPad mini (A17 Pro) has an incredibly better looking display than Alcatel PLUS 12, because although it has a much smaller screen, it also counts with a much better pixels quantity per inch of screen and a higher 1488 x 2266 resolution.
The Apple iPad mini (A17 Pro) counts with slightly more storage for applications, games, photos and videos than Alcatel PLUS 12, because although it has no SD card slot, it also counts with 128 GB internal storage capacity. IPad mini (A17 Pro) shoots a lot better photos and videos than Alcatel PLUS 12.
Alcatel PLUS 12 has a very superior battery duration than iPad mini (A17 Pro).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.