| Global Score | |
| 63.3 | 62.4 |
| Basic Information | |
| Apple | Amazon |
| iPadOS 18.x | Android, Amazon Fire UI |
| -- | 2019-10-30 |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | 10.31 x 6.26 x 0.39 inches |
| 10.48 ounces | 17.78 ounces |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | Plum, Plum, Twilight blue and White |
| Aluminum and Aluminum | Plastic |
| $ 499.00 | $ 150.00 |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 10.1 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| IPS LCD | IPS LCD |
| 327 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 8 | 7 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | -- |
| processor | Octa-Core 2000 MHz processor |
| -- | 2 GB RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | Yes GPU |
| 5.85 | 9 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 10.1 | 9.84 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 2.00 MP + 2.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 5.28 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| Dual SIM | -- |
| 10 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6300mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 7.76 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
The iPad mini (A17 Pro) has a global score of 63.3, which is a little bit better than Amazon Fire HD 10 (2019)'s 62.4 general score. IPad mini (A17 Pro) is a noticeably lighter and thinner tablet than Amazon Fire HD 10 (2019). The iPad mini (A17 Pro) comes with iPadOS 18.x OS, while Amazon Fire HD 10 (2019) counts with Android, Amazon Fire UI OS.
The Amazon Fire HD 10 (2019) has a much better processing power than iPad mini (A17 Pro), because it has a larger number of cores (and they are faster). IPad mini (A17 Pro) counts with a more vivid screen than Amazon Fire HD 10 (2019), because although it has a quite smaller screen, it also counts with a higher 1488 x 2266 resolution and a higher display density.
The Apple iPad mini (A17 Pro) counts with slightly more memory to store more apps and games than Amazon Fire HD 10 (2019), because although it has no SD extension slot, it also counts with 128 GB internal memory capacity. IPad mini (A17 Pro) takes much better pictures and videos than Amazon Fire HD 10 (2019), because it has a camera with a much higher 12 mega pixels resolution and a much higher video quality.
Amazon Fire HD 10 (2019) counts with a much better battery life than iPad mini (A17 Pro).
Although iPad mini (A17 Pro) is a better device, it costs a lot more than Amazon Fire HD 10 (2019), and it doesn't have such a good quality/price relation as the Amazon Fire HD 10 (2019). So if you need that extra features, you can buy the iPad mini (A17 Pro), else you can save some dollars and get the Amazon Fire HD 10 (2019), resigning some specifications.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.