| Global Score | |
| 63.3 | 61.8 |
| Basic Information | |
| Apple | Asus |
| iPadOS 18.x | Android 4.2 |
| -- | 2013-06-03 |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | 10.42 x 7.18 x 0.37 inches |
| 10.48 ounces | 20.46 ounces |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | Blue, Pink and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 499.00 | $ 179.00 |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 10 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| IPS LCD | IPS LCD |
| 327 pixels per inch | 226 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 8 | 7.8 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | Intel Atom Z2560 chipset |
| processor | CloverTrail+ (Dual-Core 1600 MHz) processor |
| -- | 2 GB RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | PowerVR SGX544 (Dual-Core 200 MHz) GPU |
| 5.85 | 8.55 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 10.1 | 7.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 1.20 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| Dual SIM | SIM |
| 10 | 5.8 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6760mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| -- | 720 hours standby time 10.5 hours talk time |
| 1.36 | 8.08 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 3.0 |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
The Apple iPad mini (A17 Pro) is a little bit better than the Asus MeMO Pad FHD 10, getting a 63.3 score against 61.8. The Apple iPad mini (A17 Pro) comes with iPadOS 18.x operating system, while Asus MeMO Pad FHD 10 has Android 4.2 operating system. Apple iPad mini (A17 Pro)'s body is incredibly thinner and a lot lighter than Asus MeMO Pad FHD 10.
IPad mini (A17 Pro) counts with a little more vivid display than Asus MeMO Pad FHD 10, because although it has a little smaller display, it also counts with a greater pixel number in each inch in the screen and a higher 1488 x 2266 pixels resolution. The iPad mini (A17 Pro) features a much greater storage to install applications and games than Asus MeMO Pad FHD 10, because although it has no external memory slot, it also counts with more internal storage.
Asus MeMO Pad FHD 10 counts with a very superior processing power than iPad mini (A17 Pro), because although it has less cpu cores , it also counts with a GPU. The Asus MeMO Pad FHD 10 has a really longer battery performance than Apple iPad mini (A17 Pro). IPad mini (A17 Pro) features a very superior camera than Asus MeMO Pad FHD 10, because it has a lot higher video quality and a way more MP back facing camera.
Although Apple iPad mini (A17 Pro) is a better device, it costs a lot more money than the Asus MeMO Pad FHD 10, and it doesn't have such a good price and quality relation as Asus MeMO Pad FHD 10. If you are trying to save some money, you can buy Asus MeMO Pad FHD 10, and give up a couple features and specs, but you will get the most out of your budget.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.