| Global Score | |
| 63.3 | 63.6 |
| Basic Information | |
| Apple | Asus |
| iPadOS 18.x | Android 7.0 Nougat |
| -- | 2017-05-30 |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | 9.91 x 6.78 x 0.35 inches |
| 10.48 ounces | 17.28 ounces |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | Metal |
| $ 499.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 10.1 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 1200 x 1920 pixels |
| IPS LCD | IPS LCD |
| 327 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 8 | 6.8 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | MediaTek MT8735 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit (Quad-Core 1450 MHz) processor |
| -- | 3 GB RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | Mali-T720 MP2 GPU |
| 5.85 | 8.37 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 10.02 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| Dual SIM | Micro SIM |
| 10 | 6.6 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4680mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.48 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Asus ZenPad 10 has an overall score of 63.6, which is just a bit better than iPad mini (A17 Pro)'s general score of 63.3. Despite being the best in our current comparison, Asus ZenPad 10 is a extremely heavier and noticeably thicker device than iPad mini (A17 Pro). The Asus ZenPad 10 comes with Android 7.0 Nougat operating system, and iPad mini (A17 Pro) has iPadOS 18.x operating system.
The Apple iPad mini (A17 Pro) features a brighter display than Asus ZenPad 10, because although it has a little bit smaller display, it also counts with a greater pixels number per display inch and a better resolution of 1488 x 2266 pixels. Asus ZenPad 10 features a much powerful processing unit than iPad mini (A17 Pro), although it has lesser cpu cores (although faster).
Apple iPad mini (A17 Pro) counts with a greater camera than Asus ZenPad 10, because it has a way more mega-pixels back-facing camera. Apple iPad mini (A17 Pro) counts with just a bit bigger storage capacity for applications, games, photos and videos than Asus ZenPad 10, because although it has no slot for external memory cards, it also counts with 128 GB internal memory capacity.
The Asus ZenPad 10 has a very superior battery life than Apple iPad mini (A17 Pro).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.