| Global Score | |
| 63.3 | 64.8 |
| Basic Information | |
| Apple | Asus |
| iPadOS 18.x | Android 6.0 Marshmallow |
| -- | 2017-01-24 |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | 9.54 x 6.46 x 0.27 inches |
| 10.48 ounces | 17.28 ounces |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | Gray |
| Aluminum and Aluminum | Aluminum |
| $ 499.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 9.7 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 2048 x 1536 pixels |
| IPS LCD | IPS LCD |
| 327 pixels per inch | 264 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 8 | 7.2 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 650 8956 chipset |
| processor | ARM Cortex-A72 and ARM Cortex-A53, 64-bit (Hexa-Core 1800 MHz) processor |
| -- | 4 GB RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | Adreno 510 GPU |
| 5.85 | 8.82 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.49 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) and HSPA |
| Dual SIM | Nano SIM |
| 10 | 6 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7800mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.88 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1, EDR |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Asus ZenPad 3S 10 LTE is a little bit better than Apple iPad mini (A17 Pro), with a 64.8 score against 63.3. Asus ZenPad 3S 10 LTE's design is a little bit thicker and noticeably heavier than Apple iPad mini (A17 Pro). Asus ZenPad 3S 10 LTE has Android 6.0 Marshmallow OS, and Apple iPad mini (A17 Pro) has iPadOS 18.x OS.
Asus ZenPad 3S 10 LTE features a very superior CPU than iPad mini (A17 Pro). They have a Hexa-Core processor. IPad mini (A17 Pro) counts with a much better looking screen than Asus ZenPad 3S 10 LTE, because although it has a quite smaller display, it also counts with a little greater display density and a little higher 1488 x 2266 resolution.
The Apple iPad mini (A17 Pro) has a way bigger storage for games and applications than Asus ZenPad 3S 10 LTE, because although it has no external memory card slot, it also counts with 128 GB internal memory. The iPad mini (A17 Pro) takes much better photographs and videos than Asus ZenPad 3S 10 LTE, because it has a much higher 3840x2160 video definition and a way better 12 mega-pixels resolution back camera.
The Asus ZenPad 3S 10 LTE features a way better battery life than Apple iPad mini (A17 Pro).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.