| Global Score | |
| 63.3 | 65.2 |
| Basic Information | |
| Apple | Asus |
| iPadOS 18.x | -- |
| -- | 2016-08-31 |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | 9.47 x 6.44 x 0.28 inches |
| 10.48 ounces | 15.17 ounces |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | Gray and Silver |
| Aluminum and Aluminum | Aluminum |
| $ 499.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 9.7 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 2048 x 1536 pixels |
| IPS LCD | IPS LCD |
| 327 pixels per inch | 264 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 8 | 7.3 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | MediaTek MT8176 chipset |
| processor | ARM Cortex-A72 and ARM Cortex-A53, 64-bit (Hexa-Core 2100 MHz) processor |
| -- | 4 GB RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | PowerVR GX6250 GPU |
| 5.85 | 9 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 10.02 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 7.48 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| Dual SIM | -- |
| 10 | 3 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5900mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 7.44 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.2, EDR |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Asus ZenPad 3S 10 Z500M is slightly better than Apple iPad mini (A17 Pro), getting a 65.2 score against 63.3. Even being the best tablet in this comparison, the Asus ZenPad 3S 10 Z500M is a thicker and a lot heavier tablet than the Apple iPad mini (A17 Pro). The iPad mini (A17 Pro) features a slightly better looking display than Asus ZenPad 3S 10 Z500M, because although it has a little smaller display, it also counts with a bit higher resolution of 1488 x 2266 pixels and a little bit greater pixel quantity per inch of screen.
Asus ZenPad 3S 10 Z500M counts with a way better processing power than Apple iPad mini (A17 Pro). Both of them have the same number of cores. IPad mini (A17 Pro) counts with slightly more memory for apps and games than Asus ZenPad 3S 10 Z500M, because although it has no SD memory card expansion slot, it also counts with 128 GB internal storage capacity.
Apple iPad mini (A17 Pro) captures better photographs and videos than Asus ZenPad 3S 10 Z500M, because it has a way more mega-pixels back facing camera and a lot higher 3840x2160 (4K) video definition. The Asus ZenPad 3S 10 Z500M counts with a really longer battery duration than iPad mini (A17 Pro).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.