| Global Score | |
| 63.3 | 62.6 |
| Basic Information | |
| Apple | Asus |
| iPadOS 18.x | Android 7.0 Nougat |
| -- | 2017-08-03 |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | 8.03 x 5.27 x 0.27 inches |
| 10.48 ounces | 10.79 ounces |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | Aluminum |
| $ 499.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 7.9 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 2048 x 1536 pixels |
| IPS LCD | IPS LCD |
| 327 pixels per inch | 324 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 8 | 7.6 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 652 8976 chipset |
| processor | ARM Cortex-A72 and ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Octa-Core 1800 MHz) processor |
| -- | 3 GB RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | Adreno 510 GPU |
| 5.85 | 8.91 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 5.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.93 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) |
| Dual SIM | Micro SIM |
| 10 | 5.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4680mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.48 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.2 |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Apple iPad mini (A17 Pro) has a general score of 63.3, which is a bit better than the Asus ZenPad Z8s's global score of 62.6. Apple iPad mini (A17 Pro)'s construction is just a little thinner and a bit lighter than Asus ZenPad Z8s. Apple iPad mini (A17 Pro) works with iPadOS 18.x OS, and Asus ZenPad Z8s counts with Android 7.0 Nougat OS.
Asus ZenPad Z8s counts with a very superior processing unit than Apple iPad mini (A17 Pro), because it has more processing cores. The Apple iPad mini (A17 Pro) counts with a bit more vivid screen than Asus ZenPad Z8s, because it has a bit higher resolution of 1488 x 2266 pixels, a quite larger display and a little more pixels per screen inch.
The Apple iPad mini (A17 Pro) features a much better camera than Asus ZenPad Z8s, although it has a less megapixels back camera. The Apple iPad mini (A17 Pro) features a lot bigger memory for apps and games than Asus ZenPad Z8s, because although it has no external memory slot, it also counts with more internal storage.
Asus ZenPad Z8s has a really longer battery performance than Apple iPad mini (A17 Pro).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.