| Global Score | |
| 63.3 | 63.8 |
| Basic Information | |
| Apple | |
| iPadOS 18.x | Android 13 |
| -- | 2023-09-20 |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | 9.70 x 6.15 x 0.30 inches |
| 10.48 ounces | 15.84 ounces |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | -- |
| Aluminum and Aluminum | Plastic and Plastic |
| $ 499.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 10.4 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 200 x 1200 pixels |
| IPS LCD | IPS LCD |
| 327 pixels per inch | 117 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | 330 cd/m2 brightness |
| No touch screen | No touch screen |
| 8 | 6.1 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | Unisoc Tiger T606 (12 nm) chipset |
| processor | Octa-Core 1600 MHz processor |
| -- | 8 GB RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | Mali-G57 MC1 GPU |
| 5.85 | 8.91 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 256 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 10.1 | 17.34 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 16.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 7.04 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| Dual SIM | -- |
| 10 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 8280mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 9.2 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
| -- | FM Radio |
The Blackview Oscal Pad 15 has a general score of 63.8, which is slightly better than iPad mini (A17 Pro)'s 63.3 overall score. Blackview Oscal Pad 15 comes with Android 13 operating system, and iPad mini (A17 Pro) has iPadOS 18.x operating system. Despite being the best tablet we are comparing, Blackview Oscal Pad 15 is a way heavier and somewhat thicker tablet than the iPad mini (A17 Pro).
Blackview Oscal Pad 15 features a very superior processing unit than iPad mini (A17 Pro), because it has 2 more CPU cores. IPad mini (A17 Pro) counts with a much more vibrant screen than Blackview Oscal Pad 15, because although it has a much smaller screen, it also counts with a lot higher 1488 x 2266 pixels resolution, a way better display pixel density and much more brightness.
IPad mini (A17 Pro) counts with a very superior camera than Blackview Oscal Pad 15, although it has a back camera with a lower 12 mega pixels resolution. The Blackview Oscal Pad 15 has a much greater storage capacity to store more games and applications than iPad mini (A17 Pro), because it has an external SD slot that admits a maximum of 512 GB and 256 GB internal storage capacity.
The Blackview Oscal Pad 15 has a much longer battery performance than iPad mini (A17 Pro).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.