| Global Score | |
| 63.3 | 63.7 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 18.x | Android 4.1, 4.0 |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | 10.13 x 6.93 x 0.39 inches |
| 10.48 ounces | 22.58 ounces |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | Black and Gray |
| Aluminum and Aluminum | Metal |
| $ 499.00 | $ 155.00 |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 10.1 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 1280 x 800 pixels |
| IPS LCD | IPS LCD |
| 327 pixels per inch | 149 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 8 | 7 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | HiSilicon K3V2 chipset |
| processor | ARM Cortex-A9 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| -- | 1 GB (500 MHz) RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | Vivante GC4000 GPU |
| 5.85 | 8.1 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 10.1 | 7.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 3.00 MP + 0.30 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.49 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| Dual SIM | SIM |
| 10 | 7 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6600mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 3.0 |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
Huawei MediaPad 10 Link is just a bit better than the iPad mini (A17 Pro), having a 63.7 score against 63.3. The Huawei MediaPad 10 Link works with Android 4.1 OS, while iPad mini (A17 Pro) has iPadOS 18.x OS. Huawei MediaPad 10 Link's design is heavier and much thicker than the iPad mini (A17 Pro).
The Huawei MediaPad 10 Link has a lot better processing power than iPad mini (A17 Pro), although it has an inferior number of cores. The iPad mini (A17 Pro) counts with a sharper screen than Huawei MediaPad 10 Link, because although it has a little bit smaller screen, it also counts with a way higher 1488 x 2266px resolution and much more pixels per display inch.
The Apple iPad mini (A17 Pro) counts with a way bigger memory capacity for applications, games, photos and videos than Huawei MediaPad 10 Link, because although it has no SD memory slot, it also counts with 96 GB more internal storage. Huawei MediaPad 10 Link counts with a much longer battery lifetime than iPad mini (A17 Pro).
The iPad mini (A17 Pro) has a greater camera than Huawei MediaPad 10 Link, because it has a back camera with much more megapixels and a way better (4K) video resolution.
Despite of being the best tablet of the ones we compare here, Huawei MediaPad 10 Link is also a lot cheaper, making it an easy decision.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.