| Global Score | |
| 63.3 | 61.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 18.x | Android 4.2.2 |
| -- | 2014-02-23 |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | 8.44 x 4.75 x 0.31 inches |
| 10.48 ounces | 11.61 ounces |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | Gray, Purple, Red and White |
| Aluminum and Aluminum | Aluminium |
| $ 499.00 | $ 155.00 |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 8 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 800 x 1280 pixels |
| IPS LCD | IPS LCD |
| 327 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 8 | 7.4 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | Hisilicon Kirin 910 chipset |
| processor | Quad-Core 1600 MHz processor |
| -- | 1 GB RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | Mali-450MP4 GPU |
| 5.85 | 8.37 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 10.1 | 4.62 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 1.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 5.94 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and GSM |
| Dual SIM | SIM |
| 10 | 6.5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4800mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 6.64 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Proximity Sensor |
IPad mini (A17 Pro) is a little bit better than Huawei MediaPad M1, with a 63.3 score against 61.5. IPad mini (A17 Pro) is a a little bit lighter and thinner tablet than the Huawei MediaPad M1. IPad mini (A17 Pro) comes with iPadOS 18.x operating system, while Huawei MediaPad M1 works with Android 4.2.2 operating system.
The Huawei MediaPad M1 has a much powerful CPU than iPad mini (A17 Pro), although it has lesser CPU cores. IPad mini (A17 Pro) features a little bit better looking screen than Huawei MediaPad M1, because it has a way higher resolution of 1488 x 2266, a much better pixels density and a quite bigger screen.
The Apple iPad mini (A17 Pro) counts with much more memory capacity for games and applications than Huawei MediaPad M1, because although it has no external memory slot, it also counts with 128 GB internal storage capacity. The iPad mini (A17 Pro) captures much clearer photos and videos than Huawei MediaPad M1, because it has a lot better resolution back camera and a much better 3840x2160 (4K) video quality.
The Huawei MediaPad M1 has a much longer battery lifetime than iPad mini (A17 Pro).
Although iPad mini (A17 Pro) is a better device, it is a lot more expensive than the Huawei MediaPad M1, and it doesn't have such a good relation between it's price and quality as the Huawei MediaPad M1. So if you want that extra specs, you can buy the iPad mini (A17 Pro), else you can save some money and get the Huawei MediaPad M1, giving up some features and specifications.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.