| Global Score | |
| 63.3 | 68.1 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 18.x | Android 5.1 Lollipop |
| -- | 2016-02-01 |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | 9.44 x 6.80 x 0.29 inches |
| 10.48 ounces | 17.64 ounces |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 499.00 | $ 469.00 |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 10.1 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 1200 x 1920 pixels |
| IPS LCD | IPS LCD |
| 327 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 8 | 7 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | HiSilicon Kirin 930 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53e and ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| -- | 3 GB RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | Mali-T628 MP4 GPU |
| 5.85 | 9.09 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 10.02 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 5.00 MP |
| -- | f/2.00 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 7.92 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| Dual SIM | -- |
| 10 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6660mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 8.08 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Huawei MediaPad M2 10-inch has a general score of 68.1, which is just a bit better than iPad mini (A17 Pro)'s global score of 63.3. The Huawei MediaPad M2 10-inch has Android 5.1 Lollipop operating system, while iPad mini (A17 Pro) works with iPadOS 18.x operating system. The Huawei MediaPad M2 10-inch construction is a lot heavier and somewhat thicker than the iPad mini (A17 Pro).
Apple iPad mini (A17 Pro) has a brighter screen than Huawei MediaPad M2 10-inch, because although it has a quite smaller display, it also counts with a better resolution of 1488 x 2266 and more pixels per screen inch. The iPad mini (A17 Pro) has slightly more memory capacity for applications, games, photos and videos than Huawei MediaPad M2 10-inch, because although it has no external SD slot, it also counts with 64 GB more internal memory.
Huawei MediaPad M2 10-inch has a much better performance than iPad mini (A17 Pro), because it has a greater number of cores (and they are faster). IPad mini (A17 Pro) shoots much clearer videos and photos than Huawei MediaPad M2 10-inch, although it has a lesser megapixels resolution back-facing camera.
Huawei MediaPad M2 10-inch counts with a superior battery lifetime than iPad mini (A17 Pro).
Even being the best tablet between the ones we are comparing here, the Huawei MediaPad M2 10-inch is also cheaper than the Apple iPad mini (A17 Pro), which makes it an easy choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.