| Global Score | |
| 63.3 | 71.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 18.x | -- |
| -- | 2016-09-29 |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | 8.48 x 4.89 x 0.29 inches |
| 10.48 ounces | 10.93 ounces |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | Metal |
| $ 499.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 8.4 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 2560 x 1600 pixels |
| IPS LCD | IPS LCD |
| 327 pixels per inch | 359 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 8 | 7.9 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | HiSilicon Kirin 950 chipset |
| processor | ARM Cortex-A72 and ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 2300 MHz) processor |
| -- | 4 GB RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | Mali-T880 MP4 GPU |
| 5.85 | 9.27 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 10.02 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 8.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.49 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) and HSPA |
| Dual SIM | Nano SIM |
| 10 | 5.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5100mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.88 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Huawei MediaPad M3 has an overall score of 71.5, which is better than the iPad mini (A17 Pro)'s global score of 63.3. Although it's the best tablet device in this comparison review, Huawei MediaPad M3 is a thicker and just a little heavier tablet device than iPad mini (A17 Pro). Huawei MediaPad M3 has a way better hardware performance than iPad mini (A17 Pro), because it has 2 more cpu cores.
IPad mini (A17 Pro) features a bit better display than Huawei MediaPad M3, although it has a bit worse 1488 x 2266 resolution, a little bit smaller screen and a little bit lower pixel quantity in each inch of display. Apple iPad mini (A17 Pro) counts with a way better camera than Huawei MediaPad M3, because it has a camera in the back with a way better resolution.
IPad mini (A17 Pro) features slightly more storage capacity for games and applications than Huawei MediaPad M3, because although it has no SD card slot, it also counts with 64 GB more internal storage capacity. Huawei MediaPad M3 has a much longer battery life than Apple iPad mini (A17 Pro).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.