| Global Score | |
| 63.3 | 68.9 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 18.x | Android 7.0 Nougat |
| -- | 2017-06-01 |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | 9.50 x 6.75 x 0.28 inches |
| 10.48 ounces | 10.93 ounces |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 499.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 10.1 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 1200 x 1920 pixels |
| IPS LCD | IPS LCD |
| 327 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 8 | 6.9 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 435 8940 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Octa-Core 1400 MHz) processor |
| -- | 4 GB RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | Adreno 505 GPU |
| 5.85 | 8.64 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 10.1 | 10.78 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 8.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.49 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) |
| Dual SIM | -- |
| 10 | 5.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6600mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Gyroscope and Light Sensor |
The Huawei MediaPad M3 Lite 10 has a general score of 68.9, which is a bit better than the Apple iPad mini (A17 Pro)'s global score of 63.3. The Huawei MediaPad M3 Lite 10 construction is just a little bit heavier and somewhat thicker than Apple iPad mini (A17 Pro). Huawei MediaPad M3 Lite 10 works with Android 7.0 Nougat OS, while Apple iPad mini (A17 Pro) has iPadOS 18.x OS.
The Huawei MediaPad M3 Lite 10 has a very superior processor than iPad mini (A17 Pro), because it has a greater number of cores. IPad mini (A17 Pro) counts with a more vivid display than Huawei MediaPad M3 Lite 10, because although it has a little bit smaller screen, it also counts with a higher 1488 x 2266 pixels resolution and a higher pixel amount per inch of display.
The Huawei MediaPad M3 Lite 10 has a slightly better memory to store more apps and games than iPad mini (A17 Pro), because although it has less internal memory, it also counts with a SD card slot that allows a maximum of 256 GB. Huawei MediaPad M3 Lite 10 has a much longer battery duration than Apple iPad mini (A17 Pro).
The iPad mini (A17 Pro) shoots much better videos and photos than Huawei MediaPad M3 Lite 10, because it has a way more MP back-facing camera.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.