| Global Score | |
| 63.3 | 75.8 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 18.x | Android 8.0 Oreo |
| -- | 2018-06-12 |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | 10.19 x 6.76 x 0.29 inches |
| 10.48 ounces | 17.57 ounces |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | Gold and Gray |
| Aluminum and Aluminum | Metal |
| $ 499.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 10.8 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 1600 x 2560 pixels |
| IPS LCD | IPS LCD |
| 327 pixels per inch | 280 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 8 | 7.4 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | HiSilicon Kirin 960 chipset |
| processor | ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53, 64-bit, 16 nm (Octa-Core 2360 MHz) processor |
| -- | 4 GB RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | Mali-G71 MP8 GPU |
| 5.85 | 9.27 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 10.1 | 13.18 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 8.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 7.92 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) |
| Dual SIM | Nano SIM |
| 10 | 5.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7500mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.64 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.2 |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Huawei MediaPad M5 10 is much better than iPad mini (A17 Pro), with a overall score of 75.8 against 63.3. Huawei MediaPad M5 10 works with Android 8.0 Oreo operating system, while iPad mini (A17 Pro) has iPadOS 18.x operating system. Even being the best portable tablet we compare here, the Huawei MediaPad M5 10 is a incredibly heavier and somewhat thicker portable tablet than iPad mini (A17 Pro).
IPad mini (A17 Pro) has a bit better display than Huawei MediaPad M5 10, because although it has a little bit worse 1488 x 2266 pixels resolution and a really smaller screen, it also counts with a little bit higher count of pixels in each inch of screen. Huawei MediaPad M5 10 has a way better performance than iPad mini (A17 Pro), because it has a larger number of cores (and also faster).
IPad mini (A17 Pro) has a better camera than Huawei MediaPad M5 10, although it has a less MP resolution camera. The Huawei MediaPad M5 10 counts with a lot bigger storage to install games and applications than iPad mini (A17 Pro), and although they both have equal 128 GB internal storage, the Huawei MediaPad M5 10 also has an external SD slot that allows up to 256 GB.
Huawei MediaPad M5 10 counts with a way better battery life than iPad mini (A17 Pro).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.