| Global Score | |
| 63.3 | 75.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 18.x | Android 8.0 Oreo |
| -- | 2018-06-12 |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | 8.37 x 4.91 x 0.29 inches |
| 10.48 ounces | 11.15 ounces |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | Gold and Gray |
| Aluminum and Aluminum | Metal |
| $ 499.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 8.4 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 2560 x 1600 pixels |
| IPS LCD | IPS LCD |
| 327 pixels per inch | 359 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 8 | 7.9 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | HiSilicon Kirin 960 chipset |
| processor | ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53, 64-bit, 16 nm (Octa-Core 2360 MHz) processor |
| -- | 4 GB RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | Mali-G71 MP8 GPU |
| 5.85 | 9.27 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 10.1 | 13.18 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 8.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 7.92 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) |
| Dual SIM | Nano SIM |
| 10 | 5.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5100mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.88 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.2 |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Huawei MediaPad M5 8 has a global score of 75.5, which is much better than the Apple iPad mini (A17 Pro)'s global score of 63.3. Huawei MediaPad M5 8's body is somewhat thicker and a little bit heavier than the Apple iPad mini (A17 Pro). Huawei MediaPad M5 8 works with Android 8.0 Oreo OS, while Apple iPad mini (A17 Pro) counts with iPadOS 18.x OS.
The iPad mini (A17 Pro) features a little more vivid screen than Huawei MediaPad M5 8, although it has a little smaller screen, a bit worse resolution of 1488 x 2266px and a just a little less pixels per screen inch. Huawei MediaPad M5 8 has a superior storage for applications, games, photos and videos than iPad mini (A17 Pro), and although they both have exactly the same internal storage, the Huawei MediaPad M5 8 also has a slot for an external memory card that holds a maximum of 256 GB.
The Huawei MediaPad M5 8 counts with a very superior performance than iPad mini (A17 Pro), because it has 2 more CPU cores. IPad mini (A17 Pro) shoots much better photographs and videos than Huawei MediaPad M5 8, although it has a camera in the back with lesser mega-pixels. Huawei MediaPad M5 8 features a much longer battery lifetime than iPad mini (A17 Pro).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.