| Global Score | |
| 63.3 | 58.1 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 18.x | Android 4.4.4 |
| -- | 2015-03-01 |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | 9.78 x 5.91 x 0.33 inches |
| 10.48 ounces | 15.27 ounces |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 499.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 9.6 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 1280 x 800 pixels |
| IPS LCD | IPS LCD |
| 327 pixels per inch | 157 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 8 | 6.1 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 410 8916 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| -- | 1 GB RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | Adreno 306 GPU |
| 5.85 | 8.1 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 10.1 | 4.62 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
| Dual SIM | -- |
| 10 | 6.1 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4800mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 6.64 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
IPad mini (A17 Pro) is a bit better than the Huawei MediaPad T1 10, getting a score of 63.3 against 58.1. The iPad mini (A17 Pro) comes with iPadOS 18.x OS, and Huawei MediaPad T1 10 works with Android 4.4.4 OS. The iPad mini (A17 Pro) is a extremely lighter and way thinner tablet than the Huawei MediaPad T1 10.
The Huawei MediaPad T1 10 counts with a much better performing processor than Apple iPad mini (A17 Pro), although it has an inferior number of cores (although they are faster). The Apple iPad mini (A17 Pro) has a much sharper screen than Huawei MediaPad T1 10, because although it has a quite smaller screen, it also counts with a way better 1488 x 2266 pixels resolution and a much higher quantity of pixels per inch in the display.
The iPad mini (A17 Pro) features a very superior camera than Huawei MediaPad T1 10, because it has a much higher 12 mega pixels resolution back camera. IPad mini (A17 Pro) has a much better memory capacity to install applications and games or saving photos and videos than Huawei MediaPad T1 10, because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with 128 GB internal storage.
Huawei MediaPad T1 10 features a much better battery lifetime than iPad mini (A17 Pro).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.