| Global Score | |
| 63.3 | 60.4 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 18.x | Android 4.3 |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | 8.29 x 5.03 x 0.31 inches |
| 10.48 ounces | 12.70 ounces |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | White |
| Aluminum and Aluminum | Aluminium |
| $ 499.00 | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 8 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 800 x 1280 pixels |
| IPS LCD | IPS LCD |
| 327 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 8 | 7.4 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 200 8212 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| -- | 1 GB RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | Adreno 302 (400 MHz) GPU |
| 5.85 | 8.37 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 10.1 | 4.62 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 0.30 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.6 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| Dual SIM | SIM |
| 10 | 4.6 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4800mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 6.64 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
IPad mini (A17 Pro) has a score of 63.3, which is just a bit better than Huawei MediaPad T1 8.0's overall score of 60.4. IPad mini (A17 Pro) is a thinner and somewhat lighter portable tablet than Huawei MediaPad T1 8.0. The iPad mini (A17 Pro) counts with iPadOS 18.x OS, while Huawei MediaPad T1 8.0 counts with Android 4.3 OS.
IPad mini (A17 Pro) counts with a little bit better screen than Huawei MediaPad T1 8.0, because it has a much better display density, a bit larger display and a much better 1488 x 2266px resolution. The Huawei MediaPad T1 8.0 has an extremely better processing unit than Apple iPad mini (A17 Pro), because although it has an inferior number of cores , it also counts with a graphics processor.
IPad mini (A17 Pro) captures greater pictures and videos than Huawei MediaPad T1 8.0, because it has a lot higher (4K) video resolution and a way higher 12 mega pixels resolution back camera. The Apple iPad mini (A17 Pro) features a superior memory capacity for applications and games than Huawei MediaPad T1 8.0, because although it has no SD memory slot, it also counts with 120 GB more internal memory capacity.
The Huawei MediaPad T1 8.0 features a much longer battery duration than iPad mini (A17 Pro).
Although iPad mini (A17 Pro) is a better device, it is a lot more expensive than Huawei MediaPad T1 8.0, and it doesn't have such a good price and quality relation as Huawei MediaPad T1 8.0. If you are trying to save some money, you can buy the Huawei MediaPad T1 8.0, and give up a few features and specs, but you will get the most out of your money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.