| Global Score | |
| 63.3 | 64.4 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 18.x | Android 7.1 Nougat |
| -- | 2017-11-17 |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | 9.72 x 6.82 x 0.30 inches |
| 10.48 ounces | 17.57 ounces |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 499.00 | $ 300.00 |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 10.1 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 1200 x 1920 pixels |
| IPS LCD | IPS LCD |
| 327 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 8 | 7 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 625 8953 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| -- | 2 GB RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | Adreno 506 GPU |
| 5.85 | 9 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 7.48 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) and HSPA |
| Dual SIM | Nano SIM |
| 10 | 6 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7000mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.2, EDR |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The Lenovo Moto Tab has an overall score of 64.4, which is just a bit better than Apple iPad mini (A17 Pro)'s score of 63.3. Lenovo Moto Tab counts with Android 7.1 Nougat OS, and Apple iPad mini (A17 Pro) works with iPadOS 18.x OS. Although it's the best in this review, the Lenovo Moto Tab is a heavier and somewhat thicker portable tablet than the Apple iPad mini (A17 Pro).
The Lenovo Moto Tab counts with a much more powerful CPU than iPad mini (A17 Pro), because it has a larger number of cores. The iPad mini (A17 Pro) features a more vivid screen than Lenovo Moto Tab, because although it has a little bit smaller display, it also counts with a greater amount of pixels per screen inch and a better resolution of 1488 x 2266 pixels.
IPad mini (A17 Pro) has a superior memory capacity to install applications and games than Lenovo Moto Tab, because although it has no external SD slot, it also counts with 128 GB internal storage. The Apple iPad mini (A17 Pro) features a superior camera than Lenovo Moto Tab, because it has a much better video resolution and a camera in the back with a way higher 12 MP resolution.
Lenovo Moto Tab features a way better battery performance than Apple iPad mini (A17 Pro).
The Lenovo Moto Tab is not only the best devices of the ones we are comparing here, but it's also very cheap compared to the other ones, which makes it an easy decision.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.