| Global Score | |
| 63.3 | 63.3 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 18.x | Android 4.4 |
| -- | 0000-00-00 |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | 9.72 x 6.73 x 0.35 inches |
| 10.48 ounces | 17.64 ounces |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 499.00 | $ 535.00 |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 10.1 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| IPS LCD | IPS LCD |
| 327 pixels per inch | 218 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 8 | 7.8 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | MediaTek MT8732 chipset |
| processor | 64-bit ARM Cortex-A53 (Quad-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 1 GB RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | ARM Mali-T760 MP2 (Dual-Core 416 MHz) GPU |
| 5.85 | 9.54 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD (up to 32 GB) external memory slot |
| 10.1 | 5.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.49 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| Dual SIM | SIM |
| 10 | 6.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7200mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.4 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
IPad mini (A17 Pro) has a score of 63.3, which is a bit better than the Lenovo TAB 2 A10-70's general score of 63.3. The iPad mini (A17 Pro) is a a lot thinner and noticeably lighter tablet device than Lenovo TAB 2 A10-70. The iPad mini (A17 Pro) works with iPadOS 18.x operating system, while Lenovo TAB 2 A10-70 has Android 4.4 operating system.
The iPad mini (A17 Pro) counts with just a bit better display than Lenovo TAB 2 A10-70, because although it has a little smaller display, it also counts with a higher 1488 x 2266 resolution and a higher quantity of pixels per inch of display. Lenovo TAB 2 A10-70 has a much powerful processor than iPad mini (A17 Pro), because although it has lesser cpu cores , it also counts with a 64-bit CPU and a GPU.
IPad mini (A17 Pro) counts with a very superior camera than Lenovo TAB 2 A10-70, because it has a back camera with a lot better resolution. The iPad mini (A17 Pro) has a very superior memory capacity for games and applications than Lenovo TAB 2 A10-70, because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with more internal storage.
The Lenovo TAB 2 A10-70 has a much longer battery life than iPad mini (A17 Pro).
Despite of being the best tablet in our current comparison, the iPad mini (A17 Pro) is also a bit cheaper.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.