| Global Score | |
| 63.3 | 61.9 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 18.x | Android 6.0 Marshmallow |
| -- | 2016-02-21 |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | -- |
| 10.48 ounces | -- |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 499.00 | $ 299.00 |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 10.1 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 1200 x 1920 pixels |
| IPS LCD | IPS LCD |
| 327 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 8 | 6.8 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | MediaTek chipset |
| processor | 64-bit (Quad-Core 1300 MHz) processor |
| -- | 3 GB RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | Yes GPU |
| 5.85 | 8.28 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 9.46 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.49 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) |
| Dual SIM | -- |
| 10 | 4.8 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 8.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
IPad mini (A17 Pro) has a score of 63.3, which is a bit better than the Lenovo TAB3 10's general score of 61.9. IPad mini (A17 Pro) counts with iPadOS 18.x OS, and Lenovo TAB3 10 has Android 6.0 Marshmallow OS. The Apple iPad mini (A17 Pro) counts with a sharper display than Lenovo TAB3 10, because although it has a quite smaller screen, it also counts with more pixels per inch in the display and a better 1488 x 2266 pixels resolution.
Apple iPad mini (A17 Pro) counts with a little bit better memory capacity to store more games and applications than Lenovo TAB3 10, because although it has no external memory card slot, it also counts with more internal storage. Lenovo TAB3 10 has a very superior hardware performance than iPad mini (A17 Pro), although it has a lower number of cores.
The iPad mini (A17 Pro) takes way better photographs and videos than Lenovo TAB3 10, because it has a lot more mega pixels back camera. Lenovo TAB3 10 features a much better battery duration than Apple iPad mini (A17 Pro).
Although iPad mini (A17 Pro) is a better device, it costs a lot more money than the Lenovo TAB3 10, and it doesn't have such a good price and quality relation as Lenovo TAB3 10. So if you want that extra features, you can buy iPad mini (A17 Pro), else you can save a couple dollars and buy the Lenovo TAB3 10, giving up some features and specifications.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.