| Global Score | |
| 63.3 | 62.2 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 18.x | Android 6.0 Marshmallow |
| -- | 2016-08-31 |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | 9.72 x 7.05 x 0.18 inches |
| 10.48 ounces | 22.72 ounces |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | Black and Gray |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 499.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 10.1 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| IPS LCD | IPS LCD |
| 327 pixels per inch | 291 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 8 | 7.4 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 652 8976 chipset |
| processor | ARM Cortex-A72 and ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 1800 MHz) processor |
| -- | 3 GB RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | Adreno 510 GPU |
| 5.85 | 8.91 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 5.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.93 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| Dual SIM | Micro SIM |
| 10 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 9300mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 9.84 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
The iPad mini (A17 Pro) is slightly better than the Lenovo YOGA Tab 3 Plus, having a 63.3 score against 62.2. IPad mini (A17 Pro) works with iPadOS 18.x OS, and Lenovo YOGA Tab 3 Plus counts with Android 6.0 Marshmallow OS. The iPad mini (A17 Pro) design is a lot lighter but extremely thicker than the Lenovo YOGA Tab 3 Plus.
Lenovo YOGA Tab 3 Plus counts with a very superior processing power than Apple iPad mini (A17 Pro), because it has a larger number of cores. The iPad mini (A17 Pro) counts with a little sharper display than Lenovo YOGA Tab 3 Plus, because although it has a bit lower 1488 x 2266px resolution and a little smaller screen, it also counts with a little bit higher screen density.
The iPad mini (A17 Pro) captures way better photographs and videos than Lenovo YOGA Tab 3 Plus, although it has a back camera with less mega-pixels resolution. The iPad mini (A17 Pro) counts with a much greater storage to store more apps and games than Lenovo YOGA Tab 3 Plus, because although it has no SD memory card expansion slot, it also counts with 96 GB more internal storage capacity.
The Lenovo YOGA Tab 3 Plus has a very superior battery lifetime than iPad mini (A17 Pro).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.