| Global Score | |
| 63.3 | 64.3 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 18.x | Android 5.1 |
| -- | 2015-09-02 |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | 9.72 x 7.05 x 0.18 inches |
| 10.48 ounces | 23.52 ounces |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | Black |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 499.00 | $ 1380.00 |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 10.1 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 1600 x 2560 pixels |
| IPS LCD | IPS LCD |
| 327 pixels per inch | 299 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 8 | 8.3 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | Intel Atom chipset |
| processor | x5-Z8500, 64-bit (Single-Core 2240 MHz) processor |
| -- | 2 GB RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | Intel HD GPU |
| 5.85 | 8.46 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 5.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.93 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| Dual SIM | Micro SIM |
| 10 | 5.9 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 10200mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| -- | 1176 hours standby time |
| 1.36 | 10.4 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
The Lenovo YOGA Tab 3 Pro is a little bit better than iPad mini (A17 Pro), with a 64.3 score against 63.3. The Lenovo YOGA Tab 3 Pro comes with Android 5.1 operating system, while iPad mini (A17 Pro) comes with iPadOS 18.x operating system. The Lenovo YOGA Tab 3 Pro body is way heavier but much thinner than the iPad mini (A17 Pro).
The Lenovo YOGA Tab 3 Pro has a bit more vivid screen than Apple iPad mini (A17 Pro), because although it has a little bit worse display pixels density, it also counts with a larger display and a slightly better 2560 x 1600 pixels resolution. IPad mini (A17 Pro) features a much bigger storage capacity to store more apps and games than Lenovo YOGA Tab 3 Pro, because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with 128 GB internal storage capacity.
The Lenovo YOGA Tab 3 Pro counts with a much better performing processor than Apple iPad mini (A17 Pro), although it has a lower number of cores. The Lenovo YOGA Tab 3 Pro has a much longer battery life than iPad mini (A17 Pro). The iPad mini (A17 Pro) has a much better camera than Lenovo YOGA Tab 3 Pro, although it has a back-facing camera with a lower 12 megapixels resolution.
Although Lenovo YOGA Tab 3 Pro is a better device, it costs a lot more money than the iPad mini (A17 Pro), and it doesn't have such a good relation between it's price and quality as the iPad mini (A17 Pro). So if you want that extra specs and features, you can buy Lenovo YOGA Tab 3 Pro, otherwise you can save a couple dollars and buy the iPad mini (A17 Pro), giving up some features and specs.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.