| Global Score | |
| 63.3 | 57.8 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 18.x | Android 4.4, 4.2 |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | 10.30 x 7.10 x 0.30 inches |
| 10.48 ounces | 21.28 ounces |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | Gray |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 499.00 | $ 155.00 |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 10.1 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 1280 x 800 pixels |
| IPS LCD | -- |
| 327 pixels per inch | 149 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 8 | 6.6 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | MediaTek MT8125/8389 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| -- | 1 GB RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | PowerVR SGX544 (Dual-Core 200 MHz) GPU |
| 5.85 | 8.37 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 7.56 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 1.60 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 7.04 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| Dual SIM | Micro SIM |
| 10 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 9000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 9.6 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
The Apple iPad mini (A17 Pro) is just a bit better than Lenovo Yoga Tablet 10, with a 63.3 score against 57.8. The Apple iPad mini (A17 Pro) comes with iPadOS 18.x OS, and Lenovo Yoga Tablet 10 has Android 4.4 OS. Apple iPad mini (A17 Pro) is a somewhat thinner and noticeably lighter tablet device than Lenovo Yoga Tablet 10.
The Lenovo Yoga Tablet 10 has a much better hardware performance than iPad mini (A17 Pro), because although it has an inferior number of cores , it also counts with an additional graphics co-processor. IPad mini (A17 Pro) counts with a much more vibrant screen than Lenovo Yoga Tablet 10, because although it has a little bit smaller display, it also counts with a much higher 1488 x 2266 pixels resolution and a way greater screen pixel density.
IPad mini (A17 Pro) counts with a much better memory capacity to install applications and games than Lenovo Yoga Tablet 10, because although it has no external memory card slot, it also counts with 96 GB more internal storage capacity. Lenovo Yoga Tablet 10 features a way better battery lifetime than Apple iPad mini (A17 Pro).
The Apple iPad mini (A17 Pro) features a way better camera than Lenovo Yoga Tablet 10, because it has a much better 3840x2160 (4K) video resolution and a back-facing camera with a much better 12 mega-pixels resolution.
Although iPad mini (A17 Pro) is a better device, it is way more expensive than Lenovo Yoga Tablet 10, and it doesn't have such a good price and quality relation as Lenovo Yoga Tablet 10. If you want to save some dollars, you can get Lenovo Yoga Tablet 10, giving up a couple features and specs, but you will get the most with your budget.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.