| Global Score | |
| 63.3 | 60.4 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 18.x | Android 4.4, 4.3 |
| -- | 2014-02-23 |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | 10.28 x 7.09 x 0.12 inches |
| 10.48 ounces | 21.69 ounces |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 499.00 | $ 525.00 |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 10.1 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| IPS LCD | IPS LCD |
| 327 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 8 | 7.3 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 400 MSM8228 chipset |
| processor | Quad-Core 1600 MHz processor |
| -- | 2 GB RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | Yes GPU |
| 5.85 | 8.46 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 7.56 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 1.60 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.38 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | HSPA+ (4G), HSDPA and GSM |
| Dual SIM | Micro SIM |
| 10 | 3.5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 9000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 9.6 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
Apple iPad mini (A17 Pro) is slightly better than Lenovo Yoga Tablet 10 HD+, having a 63.3 score against 60.4. The Apple iPad mini (A17 Pro) construction is lighter but a lot thicker than the Lenovo Yoga Tablet 10 HD+. The Apple iPad mini (A17 Pro) works with iPadOS 18.x operating system, and Lenovo Yoga Tablet 10 HD+ has Android 4.4 operating system.
IPad mini (A17 Pro) counts with a little bit better screen than Lenovo Yoga Tablet 10 HD+, because although it has a quite smaller display, it also counts with a better number of pixels per display inch and a better resolution of 1488 x 2266 pixels. The iPad mini (A17 Pro) counts with a much greater memory for games and applications than Lenovo Yoga Tablet 10 HD+, because although it has no slot for an external memory card, it also counts with 128 GB internal storage capacity.
Lenovo Yoga Tablet 10 HD+ features a much more powerful processing unit than Apple iPad mini (A17 Pro), although it has 2 lesser CPU cores (although they are faster). IPad mini (A17 Pro) captures way better photos and videos than Lenovo Yoga Tablet 10 HD+, because it has a camera in the back with a way better 12 mega-pixels resolution.
Lenovo Yoga Tablet 10 HD+ has a very superior battery duration than iPad mini (A17 Pro).
The Apple iPad mini (A17 Pro) is not only the best tablets in this comparison, but it's also cheap compared to the Lenovo Yoga Tablet 10 HD+.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.