| Global Score | |
| 63.3 | 60.9 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 18.x | Android 4.4 |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | 8.27 x 5.87 x 0.28 inches |
| 10.48 ounces | 14.78 ounces |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 499.00 | $ 170.00 |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 8 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| IPS LCD | IPS LCD |
| 327 pixels per inch | 283 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 8 | 8.3 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | -- |
| processor | 64-bit Intel Atom Z3745 (Quad-Core 1330 MHz) processor |
| -- | 2 GB RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | Intel HD Graphics GPU |
| 5.85 | 8.91 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.16 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 1.60 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 7.37 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | GSM |
| Dual SIM | SIM |
| 10 | 2.5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6400mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 7.84 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
The iPad mini (A17 Pro) has a global score of 63.3, which is slightly better than Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Android)'s score of 60.9. The iPad mini (A17 Pro) construction is thinner and a lot lighter than the Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Android). IPad mini (A17 Pro) comes with iPadOS 18.x OS, while Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Android) counts with Android 4.4 OS.
Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Android) counts with a way better processing power than iPad mini (A17 Pro), because although it has lesser cpu cores (although they are faster), it also counts with a 64-bits CPU. Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Android) has a little bit better display than iPad mini (A17 Pro), although it has a just a bit worse display pixels density, a bit worse resolution of 1200 x 1920 pixels and a little smaller display.
IPad mini (A17 Pro) has a much better storage for games and applications than Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Android), because although it has no slot for an external memory card, it also counts with more internal memory capacity. The Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Android) has a really longer battery duration than iPad mini (A17 Pro).
IPad mini (A17 Pro) takes a lot better photographs and videos than Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Android), because it has a back facing camera with a way higher resolution.
Although iPad mini (A17 Pro) is a better device, it costs a lot more money than the Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Android), and it doesn't have such a good relation between it's price and quality as Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Android). So if you want that extra features, you can buy the iPad mini (A17 Pro), otherwise you can save some dollars and get the Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Android), letting go a couple specs and features.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.