| Global Score | |
| 63.3 | 65.9 |
| Basic Information | |
| Apple | LG |
| iPadOS 18.x | Android 4.4 |
| -- | 2013-09-01 |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | 8.54 x 4.98 x 0.33 inches |
| 10.48 ounces | 11.92 ounces |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | Black and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 499.00 | $ 180.00 |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 8.3 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| IPS LCD | IPS LCD |
| 327 pixels per inch | 273 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 8 | 8.1 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 600 chipset |
| processor | Quad-Core 1700 MHz processor |
| -- | 2 GB RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | Yes GPU |
| 5.85 | 8.55 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.16 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 1.30 MP |
| -- | f/2.60 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 7.81 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) |
| Dual SIM | -- |
| 10 | 5.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4600mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| -- | 624 hours standby time |
| 1.36 | 6.48 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The LG G Pad 8.3 has an overall score of 65.9, which is a little bit better than iPad mini (A17 Pro)'s overall score of 63.3. Although it's the best in this comparison review, LG G Pad 8.3 is a heavier and noticeably thicker device than iPad mini (A17 Pro). LG G Pad 8.3 has Android 4.4 operating system, while iPad mini (A17 Pro) comes with iPadOS 18.x operating system.
LG G Pad 8.3 has a lot better processing power than iPad mini (A17 Pro), although it has an inferior number of cores. The LG G Pad 8.3 counts with just a bit better screen than iPad mini (A17 Pro), although it has a quite inferior quantity of pixels per inch in the display and a bit worse 1200 x 1920px resolution, they both have a same size screen.
IPad mini (A17 Pro) counts with a very superior storage capacity to install games and applications than LG G Pad 8.3, because although it has no external SD slot, it also counts with 112 GB more internal storage. The LG G Pad 8.3 counts with a superior battery performance than iPad mini (A17 Pro). Apple iPad mini (A17 Pro) takes better pictures and videos than LG G Pad 8.3, because it has a back facing camera with a much better resolution and a lot higher 3840x2160 (4K) video quality.
In addition to being the best tablet of the ones in this comparison, the LG G Pad 8.3 is also a lot cheaper.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.