| Global Score | |
| 63.3 | 58.2 |
| Basic Information | |
| Apple | LG |
| iPadOS 18.x | Android 5.0 Lollipop |
| -- | 2015-06-01 |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | 8.29 x 4.89 x 0.35 inches |
| 10.48 ounces | 12.31 ounces |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 499.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 8 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 1280 x 800 pixels |
| IPS LCD | IPS LCD |
| 327 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 8 | 6.4 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 400 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| -- | 1 GB RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | Adreno 305 GPU |
| 5.85 | 8.1 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) |
| Dual SIM | -- |
| 10 | 4.8 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4200mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 6.08 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
The iPad mini (A17 Pro) is a bit better than LG G Pad F 8.0, getting a 63.3 score against 58.2. IPad mini (A17 Pro) has iPadOS 18.x operating system, and LG G Pad F 8.0 works with Android 5.0 Lollipop operating system. The iPad mini (A17 Pro) is a way thinner and lighter tablet than the LG G Pad F 8.0.
IPad mini (A17 Pro) counts with a much better looking display than LG G Pad F 8.0, because it has a quite bigger display, a way better resolution of 1488 x 2266 and way more pixels per inch of display. The iPad mini (A17 Pro) features a much better memory to install games and applications than LG G Pad F 8.0, because although it has no SD card slot, it also counts with more internal memory capacity.
LG G Pad F 8.0 counts with a lot better hardware performance than iPad mini (A17 Pro), although it has 2 less CPU cores (but faster). Apple iPad mini (A17 Pro) takes much clearer videos and photos than LG G Pad F 8.0, because it has a way better resolution back camera and a lot better 3840x2160 (4K) video quality.
The LG G Pad F 8.0 has a much better battery life than Apple iPad mini (A17 Pro).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.