| Global Score | |
| 63.3 | 58.3 |
| Basic Information | |
| Apple | LG |
| iPadOS 18.x | Android 5.0 Lollipop |
| -- | 2015-10-01 |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | 8.30 x 4.89 x 0.35 inches |
| 10.48 ounces | 12.24 ounces |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | Black and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 499.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 8 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 1280 x 800 pixels |
| IPS LCD | IPS LCD |
| 327 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 8 | 6.4 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 400 chipset |
| processor | Quad-Core 1200 MHz processor |
| -- | 1,5 GB RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | Adreno 305 GPU |
| 5.85 | 8.1 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 10.1 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| Dual SIM | -- |
| 10 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4200mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 6.08 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
The iPad mini (A17 Pro) has an overall score of 63.3, which is a little bit better than the LG G Pad II 8.0's 58.3 score. IPad mini (A17 Pro)'s construction is somewhat lighter and a lot thinner than the LG G Pad II 8.0. The iPad mini (A17 Pro) counts with iPadOS 18.x operating system, and LG G Pad II 8.0 comes with Android 5.0 Lollipop operating system.
IPad mini (A17 Pro) has an incredibly better screen than LG G Pad II 8.0, because it has a lot better resolution of 1488 x 2266, a bit bigger display and much more pixels per screen inch. Apple iPad mini (A17 Pro) counts with a lot bigger memory capacity to install applications and games than LG G Pad II 8.0, because although it has no slot for an SD memory card, it also counts with 128 GB internal storage capacity.
LG G Pad II 8.0 features a much more powerful CPU than Apple iPad mini (A17 Pro), although it has an inferior number of cores (although they are faster). LG G Pad II 8.0 features a much longer battery performance than iPad mini (A17 Pro). The Apple iPad mini (A17 Pro) features a very superior camera than LG G Pad II 8.0, because it has a back-facing camera with lot more MP.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.