| Global Score | |
| 63.3 | 66.3 |
| Basic Information | |
| Apple | Nokia |
| iPadOS 18.x | Android 11 |
| -- | 2021-10-06 |
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches | 9.75 x 6.20 x 0.31 inches |
| 10.48 ounces | 16.58 ounces |
| Blue, Purple, Space Gray and Starlight | Ocean Blue |
| Aluminum and Aluminum | Aluminum and Aluminum |
| $ 499.00 | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 8.3 inches | 10.4 inches |
| 2266 x 1488 pixels | 2000 x 1200 pixels |
| IPS LCD | IPS LCD |
| 327 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| 500 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | No touch screen |
| 8 | 6.9 |
| Performance | |
| Apple A17 pro (3 nm) chipset | Unisoc Tiger T610 chipset |
| processor | ARM Cortex-A75, 64-bit, 12 nm (Octa-Core 1800 MHz) processor |
| -- | 3 GB RAM |
| Apple GPU 6-core GPU | Mali G52 MP2 GPU |
| 5.85 | 8.91 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 10.1 | 11.74 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.49 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
| Dual SIM | Nano SIM |
| 10 | 6 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 8200mAh Nano SIM Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 9.12 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
| -- | FM Radio |
Nokia T20 is a little bit better than the iPad mini (A17 Pro), with a 66.3 score against 63.3. The Nokia T20 design is thicker and extremely heavier than iPad mini (A17 Pro). The Nokia T20 counts with Android 11 operating system, while iPad mini (A17 Pro) works with iPadOS 18.x operating system. The Nokia T20 counts with a lot better hardware performance than Apple iPad mini (A17 Pro), because it has a higher number of faster cores.
The iPad mini (A17 Pro) counts with a brighter screen than Nokia T20, because although it has a much smaller screen, it also counts with a higher resolution of 1488 x 2266 pixels and a greater pixel quantity in each inch of screen. The Nokia T20 counts with a bigger memory for games and applications than iPad mini (A17 Pro), because although it has just 64 GB internal storage capacity, it also counts with a slot for SD memory cards that holds up to 512 GB.
The Nokia T20 has a superior battery duration than Apple iPad mini (A17 Pro). IPad mini (A17 Pro) captures much better videos and photos than Nokia T20, because it has a camera in the back with lot more mega pixels.
The Nokia T20 is not only the best devices of the ones we are comparing here, but it's also a lot cheaper, which makes buying this tablet an easy decision.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.